Ana Sayfa > Gündem > Kaotizm

Kaotizm

kaotizm

Edebiyat Alanında Kaos

Edebiyat Ajansı, Türk ve dünya edebiyatının içine düştüğü kaostan çıkış yoludur.

Kaotizm, sistemin akıl hocalarının son buluşlarından biri midir, yoksa kendiliğinden bir oluşum mudur ya da sistem bir türlü kendini toparlayamayınca kuyruğunu salıvermişler de her şey birbirinin içine mi girmiştir, her neyse her alanda kaos dünyanın, özellikle ülkenin gerçeği olmuştur.

Bu nasıl bir şeydir?

Devlet kendini çeker. Ekonomi olduğu gibi özel sektörün elinde kalır. Özel sektör bildiğini okur. Hiçbir biçimde, hiçbir alanda denetim söz konusu olmaz, hesap sorma olmaz. Yapılan, yapanın yanına kâr kalır. Hak arama özgürlüğüyse yok denecek ölçülerdedir çünkü kişilerin haklarını aramaları fiyatlandırılmıştır. Ayrıca bürokratik suratsızlıklar usanç verici engelli koşulardır. İş bilmez memurlar birer yazgıdır. Yasalar adaleti sağlamaya, vurgunları önlemeye yeterli değildir. Yasalar halk için değil özel sektörün önünü açmak içindir.

Bu kadar mı? Kaotizm her şeyin sorunlu olması demektir. Eğitim, adalet, ulaşım, maliye, gelir dağılımı, vergi, beslenme, çevre, ormanlar, araziler, konut edindirme, üretim, sanayi ve hemen her organizasyon sorunludur. Başta anayasa sorunludur. Bu sorunlara el atılsa da bir türlü düzelmez, düzelse bile yeni sorunlar çıkar, kaos sürer.

Başka nelerdir? Rüşvettir, dolandırıcılık, sahtecilik, adam kayırmacılık, siyasetçilik, dincilik, hırsızlıktır. Bunların üstüne gitmeyiştir ya da en azından gidemeyiştir; haklının haksızdan hesap soramayışıdır.

Siyaset kurumunun iflas etmesidir. Partiler bir odağa bağımlıdır ya da icazetlidir ya da icazetliymiş gibi davranmaktadır. Programları, ilkeleri, halka uyumları, halkın beklentilerine ve gerçeğine göre program belirlemeleri, buna bağlı söz verişleri yoktur. Siyaset tükenmiştir.

Kaos neden? Çünkü kurt dumanlı havayı sever.

Sistem çökmüştür; kara görünmüştür. Son ekonomik krizden bir çıkış yolu bulunamamıştır ve bulunamayacaktır. Özel bankacılık, faizcilik, tefecilik borsacılık, yani parayla para kazanma, sistemin sonunu getirmiştir. Yani finans sektörü ahtapot kollarıyla reel sektörü kuşatmış, toplumun kanını emmiş, sürekli ikiye katlayarak parsayı toplamıştır. Bu arada bindiği dalı kestiğinin ayrımındadır ancak kendini alamamaktadır. Şunu da çok iyi bilmektedir ki bir dönem daha hamlesini gerçekleştirirse ne gırtlağına basacağı bir reel sektör kalacaktır ne de pisliğini temizleteceği bir devlet.

Çalıp çırpmaları önlemekte çaresizlik içinde kalan, sistemin çöküşüne bir türlü engel olamayan, bir çıkış yolu bulamayan ve bu nedenle halkları uyutmayı sürdürmenin dışında bir çözüm üretemeyen sistemin babaları bunun için en tutarlı yolun kaotik bir ortam yaratmak olduğunu keşfetmişlerdir.

Edebiyat alanında Kaotizm bir yığın yazar ve onların tapon yapıtlarıdır.

Halil İbrahim Balkaş

– Haber Lotus –

HLotus

One thought on “Kaotizm

  1. Ben Edebiyat yapılarak kaotik bir ortamdan kurtulmanın zor olduğunu düşünüyorum neden bu yazdıklarınız genelde siyasi görüşünüzü ortaya koymuş olduğunuzu gördüm bence fert olarak bu durumdan milleti nasıl kurtarırız olmalı. Medya bu konuda oldukça önemli adımlar atmalı sosyaliteye önderlik yapmalıdır ki insanların düşünce ufku genişlesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.