Ana Sayfa > Genel > Lütfi Bergen’den 3 Kitap

Lütfi Bergen’den 3 Kitap

Lütfi Bergen’in 2011’de yayınlanan “İsyandan Dirliğe: Anadolu’a Yerli Olmak” kitabından sonra geçtiğimiz günlerde üç kitabı birden yayınlandı. Daha önce Dergâh Yayınları etiketi ile 1996’da yayınlanan eleştirel teknik- uygarlık kitabı olan “Azgelişmişlik Üstünlüktür” nihayet okuyucu ile buluştu.  Yine yazarın Haluk Burhan müstearı ile Pınar Yayınları tarafından 1999’da basılmış “Ahlâk Ayaklanması” başlıklı kitabı yeni baskı ile okuyucunun ilgisine sunuldu.

Lütfi Bergen’in  “Azgelişmişlik Üstünlüktür” başlıklı kitabında önceki baskıda bulunmayan önemli bir eksikliğin tamamlandığı görülüyor. Yeni baskıda kitaba oldukça geniş bir kaynakça ilave edilmiş. Yine bu kitapta yazarla yapılan iki söyleşi yer almakta. İki söyleşi de, “Azgelişmişlik Üstünlüktür” kitabının yazarın diğer kitaplarıyla ilintisini sağlayan önemli metinler.

Lütfi Bergen’in “Edebi Metinde Din-İktisat” adlı kitabı ise ilk defa okurla buluşuyor. Bu kitapta ele alınan yazılar HECE ve HECE ÖYKÜ dergisinde yer alan makaleler ile internet sitesi edebistan.com’da yayınlanan metinlerden oluşuyor. Yazarın metin incelemeleri, çoğunlukla erken Cumhuriyet dönemi yazarlarına ait öykülerdir. Metinlerde ağırlıklı olarak aile, meslek, dindarlık, geçim, ev, dirlik arayışı üzerinde vurgulamalar yapılmış. Yazar, metinleri tahlil ederken belli bir ideolojiye yaslanılmadığını ifade etse de, Sabri Ülgener’in halk-divan şiirinde aradığı iktisat tavrını arıyor. Yazara göre, ele alınan metnin kendisinin bir ideolojisi olduğu tartışılmaz bir hakikattir. Bu nedenle metin yazarının ideolojisi üzerinden değil de içinde yaşadığı iktisadi ve dini ortamın, iktisadî tavrın dile ve metne yansıyan ideolojisi üzerinden okumaya çalışıyor. Hikaye okumalarının din-iktisat zihnî üzerinden ele alınması hikaye eleştirisinde çok kullanılmış bir metod değil. Kitap bu anlamda önemli bir çalışma alanı açıyor.

Bergen’in her üç kitabı da Ayışığı Yayınları tarafından yayınlandı.

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.