Ana Sayfa > Din ve Siyaset > Toplumun Kodlarını Okuma Sanatçısı: Max Weber

Toplumun Kodlarını Okuma Sanatçısı: Max Weber

Max Weber [1864-1920], Alman düşünür, ekonomi-politik uzmanı ve toplum bilimcidir.

Weber, sosyolojiyi yöntem bilimsel konusunda iyi bir noktaya getirmiştir. Modern antipozitivistik toplum bilimi incelemesinin öncüsü olarak kabul edilir.

Max Weber, “sınıf temelli çözümleme”yi tercih etmemiş; o, statü kavramını kullanmıştır. Eğitim sosyolojisi, din sosyolojisi ve siyaset sosyolojisi çalışmalarının yanında bürokrasi konusunda ciddi çalışmaları vardır.

Onun çalışmaları, toplumların modernlik konusunda yaşadığı geçiş dönemleri ve gelişmeleri anlamak için sekülerlik, rasyonellik gibi araçları kullanır. En önemli eserlerinden biri olan Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu yapıtında modern toplumların kapitalizm ve modernitenin ilerleyişinden nasıl etkilendiğini detaylıca ele almaktadır. Batı’daki rasyonel-legal ve pazar merkezli kapitalizmin gelişiminde “asketik Protestanlığın” rolü olduğunu öne sürdü ve bu tezini ciddiyetle temellendirdi. Daha sonra bu savı, eski Yahudi dinleri, Çin ve Hindistan gibi bir zeminde geniş bir yankı buldu ve bu çalışmaların temelini oluşturdu.

Devleti şiddet tekelinde tanımlamıştır. Sosyal otorite onun için üç sınıfa ayrılır: Karizmatik, geleneksel ve rasyonel-legal. Metodolojik antipozitivizmi yanlısı olan sosyolog, sosyal eylemleri ampirik incelemenin yeterli olmadığı bunun yanında yorumlayıcı yöntemler dâhilinde incelenmesinin gerekliliğini savunur.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.