Ana Sayfa > Genel > Kuzey Kutbu’na Ayak Basan İlk Kâşif: Robert Edwin Peary

Kuzey Kutbu’na Ayak Basan İlk Kâşif: Robert Edwin Peary

Robert Edwin Peary, [1856-1920] ABD’li kâşif olarak Kuzey Kutbu’na ayak basan ilk kişi olarak bilinen tarihî bir kimliktir.

Robert Edwin Peary, Kuzey Kutup Bölgesi’ne geziler düzenleyerek deneyimler elde ederek işe başladı. Bu keşifte Gröndlan’dan KKB’na yapmış olduğu keşif oldukça işine yaşamıştır. Roosevelt gemisi ile yaptığı bu yolculuk keşif gemileri için yapılan özel gemilerden biridir. Ancak bu keşif bu kadar kolay olmayacaktı. Yaptığı iki gezide hedefine ulaşamayan Peary, hedefi için yaptığı üçüncü bir girişimde bulunur ve son seferi için Grant Arazisi’ndeki Colombia Burnu’ndan -büyük bir grup ve taşınabilecek en fazla araç gereçle- yola çıkar.

Yolculuk o denli zorlu geçer ki 225 kilometrelik son kısım kalırken grupta yalnızca Peary, Matthew Henson ve dört tane Eskimo kalmıştır. Kâşifler Kutup noktasına ulaştıklarına kanaat getirince otuz saat gözlem yaptılar ve bilimsel veriler topladılar.

Peary’nin yaptığı keşif gezileri, Grönland’ın bir ada olduğunu kanıtlamayı başardı. Eskimolar’a ilişkin araştırmalar yürüten kâşif, Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki denizler, gelgit olayları ve rüzgârlarla ilgili bilgiler toplamıştır. Ancak Peary’nin olayları ve yaptığı incelemeleri kaydetmek için titizlik göstermeyişi ve bazı bilgilerin eksik olması uzmanlarda kuşkunun oluşmasına sebep oldu. Oraya ulaşıp ulaşamadığı tartışma konusu olarak bilim camiasının gündeminde uzun süre kalmıştır.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.