Ana Sayfa > Genel > Google’dan 100. Doğum Yıldönümü İçin “Cahit Arf” Tasarımı

Google’dan 100. Doğum Yıldönümü İçin “Cahit Arf” Tasarımı

Google, özel günlerde Doodle adını verdiği özel logolar kullanıyor.  Önemli günlerde, o günün anlamını yansıtan özel logolar yapmayı adet edinen Google, zaman zaman çok hoş eserlerle karşımıza çıkıyor. Google, bu özel logolar için çalışan bir ekip oluşturmuş durumda. Grafikerler ve sanatçılardan oluşan ekip, aralıksız olarak yeni Doodle’lar üzerinde çalışıyor.

Google, dünya çapında tanınan matematikçimiz Prof. Dr. Cahit Arf’ın doğum gününün 100. yılı için de özel bir “doodle” hazırladı. 
 
Tarihteki önemli günler ve dünya çapında tanınmış isimler için özel logolar hazırlayan Google, bugün dünyaca ünlü matematik profesörümüz Cahit Arf’ın anısını yaşatmak için bir logo kullandı.

Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik” gibi kavramların yanı sıra “Hasse-Arf Teoremi” ile anılan teoremler kazandırmıştır.

11 Ekim 1910 tarihinde Selanik’te dünyaya gelen Cahit Arf, 26 Aralık 1997’de İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.  Bugün kullandığımız 10 TL’lerin arka yüzünde de Cahit Arf’in resmi vardır.

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.