Ana Sayfa > Köşe Yazıları > 6 Saniye ve Kader

6 Saniye ve Kader

6saniye

Aşağıda paylaştığım video size hayatınızla ilgili çok önemli bir gerçeği anlatmaktadır. Oxford Üniversitesi’nde matematik profesörü olan Marcus Du Sautoy ile Berlin’deki Bernstein Nörobilim Merkezi yöneticisi Prof. John Dylan Haynes’ın beraber gerçekleştirdikleri bir deneyi izleyeceksiniz. Bu deney, kader var mı yok mu sorusunun bilimsel cevabını ortaya koymaktadır.

Çıkan sonuç şudur: Siz bir şeyi yapmaya karar vermeden, beyniniz sizin o şeyi yapma kararınızı 6 saniye önce zaten almıştır. Yani siz o an bir karar verdiğinizi düşündüğünüzde aslında 6 saniye önce alınmış kararı almış oluyorsunuz. Demem şu ki sizin için zaten kararlar alınmış. Emir geliyor ve siz de uyguluyorsunuz.

Peki emri şuursuz atomlardan oluşan beyin hücreleriniz mi veriyor. Bunu şöyle özetleyim aslında beyin hücrelerinizi oluşturan atomlarla bir tuğlayı oluşturan atomlar arasında hiçbir fark yoktur. Yani herhangi bir tuğladan alınan bir atomla sizin beyninizdeki bir atom yer değiştirse tuğla tuğla olarak kalır, beyin de beyin!

Videodaji anlatım bir tahmin, kişisel görüş ya da temenni değildir. Açıkça bilimsel bir deneydir. Üstelik deneye katılan iki profesör de ateisttir. Yani, dini bir kavram olan kaderi savunan şahıslar da değildirler. Ne var ki çıkan sonuç, kaderin varlığını bilimsel olarak ve de ayan beyan ortaya koymaktadır!

Ahmed Yenigün

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.