Ana Sayfa > Genel > Anıt Ağaçlar Tanıtılsın: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 70

Anıt Ağaçlar Tanıtılsın: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 70

ilyastorgacBir önceki yazımızda coğrafyacı Hikmet Birand’ın 1966 yılında Milli Eğitim Basımevi’nde yayımladığı “Anadolu Manzaraları” kitabından alıntı yapmış ve bir ağacın nasıl binlerce turist çektiğine değinmiştim. Bu yazımda da Kaş Gömbe Orman İşletme Şefi Sayın Ahmet Kocabıyık’ın önderliğini yaptığı “SEBANA ANIT AĞAÇLAR PROJESİ” nin http://www.sebana.org/proje.htm de bize ilham verdiği bölgemizde bulunan “ANIT AĞAÇLAR”ı konu alacağım.

Sayın Kocabıyık, bu önemli ve ilginç projesi ile bir ilke imza atmış. Öyle anlaşılıyor ki basında yer bulması adına da anıt ağaçlara gündemdeki isimler seçilerek ad verilmiş. Oysaki bu anıt ağaçlara yaşları ile doğru orantılı olarak bölgede yaşamış veya bölgeye ziyarette bulunmuş tarihi kişilerin isimleri verilmiş olsa idi daha fazla ve uzun süre etkili olabilirdi.

anit1Bir önceki yazıya da gönderme yaparak bölgede yaşı tahmin edilen ağaçlara “Büyük İskender”, “Cleopatra”, “Noel Baba” vs… isimleri verilip etraflarına da doğal ortamlarına uygun olarak dinlenme yerleri yapılabilir. Hatta bir adım daha ileri gidilerek “Likya Efsaneleri”nde isimleri geçen tanrı ve tanrıça isimleri verilerek bu bölgelere turistlerin gelmeleri temin edilebilir.

Takdir sizlerin…

Kaş Gömbe Orman İşletme Şefi Sayın Ahmet Kocabıyık’ın önderliğini yaptığı “SEBANA ANIT AĞAÇLAR PROJESİ için http://www.sebana.org/proje.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

anit2

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.