Ana Sayfa > Genel > Kaş’ta Zemin Katlara Garaj Şartı Getirilsin: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 57

Kaş’ta Zemin Katlara Garaj Şartı Getirilsin: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 57

ilyastorgacBir turizm beldesi olan Kaş’ta yaşanan en büyük sıkıntıların başında trafik ve otopark sorunu gelmektedir. Dört bin kişilik yerleşim yerine yirmi bin kişi geldiği zaman araçların park edileceği alanlarda da sıkıntı yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. İşte bu sorunu kısmen de olsa çözecek bir önerimiz var: “Binaların zemin katlarına garaj yapılma şartı getirilsin!”

Bildiğim kadarı ile zemin ve çatı katlarına resmi olarak müsaade edilmiyor. Yani belediye tarafında iskan ruhsatı verilmiyor. Böyle olunca da su, elektrik, telefon ve internet hizmetlerini doğrudan alamıyorsunuz. Hile-i şeriye dedikleri yöntem ile diğer daireler veya isimler üzerine alıp engeli o şekilde aşıyorsunuz. Bir taraftan yaparken bir taraftan da sorun üretiyorsunuz. Nasıl mı?

Şimdi siz 3 katlı bina yaptınız. Her kata bir aileyi meskûn ettiniz. Her ailenin de birer arabası var. Arabasını yer olmadığı için yol kenarına park edecek. Karşı bina, yan bina, misafirler, müşteriler derken alın size en olmadık yerden huzur bozan bir neden… Ondan sonra gelsin park yeri kavgaları, komşu anlaşmazlıkları, kırgınlıkları… Durduk yerde hayatı kendimize zindan etmenin en basit yolu…

zeminBu işin bir de esnaf kısmı da var. Şayet giriş katı 2–3 dükkân olarak planlayıp yaptı iseniz alın size sonu kanla dahi bitecek vukuat membaı.

Bizim işimiz biraz da “tereciye tere satmak” gibi oldu… 365 günün 200 gününü her Allahın günü bu problemlerle geçiren Kaşlılara selam olsun!

Pansiyon ve otel müşterileri genellikle arabaları ile tatile geliyorlar Kaş’a. En ucuz araba 20 bin liradan başlıyor. 150- 200 lira verip konaklayacağı yerde kadir kıymet bilen hiçbir kimse asgari 20 bin lirasını riske atmaz. Bu yüzden de tatil tercihlerini değiştirir. Haksız mıyım? Siz de olsanız böyle düşünmez misiniz?

Peki, ne yapabiliriz! Yetkili merci kimse “zemin katları garaj yapmak şartı ile iskân ruhsatı vereceğim!” derse bu iş yüzde elli çözülür diye düşünüyorum. Ama iş ranta takılır da Kaş’ta yerleşik vatandaşlarımız bu kuralı sırf rant yüzünden uygulamazlarsa “Arazlı çocuğumuzu” büyütmeye devam edelim.

İlyas Torgaç

-Haber Lotus –

zemin2

 

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.