Ana Sayfa > Genel > Kumluca’ya 2 Bin Yatlık Marina: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 9

Kumluca’ya 2 Bin Yatlık Marina: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 9

ilyastorgacKara, hava, demiryolu ulaşım projelerinden sonra dördüncü bir ulaşım ağı da deniz yoldan sağlanması planlanmaktadır. Bu konuda Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından projelendirilmesi bitmiş 2000 yatlı marina yatırımı çok yakında start alacaktır. Böylece Batı Antalya’ya mevcut ulaşım imkânlarından birini tercih ederek gelmek isteyen herkese tercih hakkı sağlanmış olacaktır.

Dört koldan ulaşım ağı sağlanan Batı Antalya artık konuklarını ağırlamaya hazırdır. Bundan sonraki işler artık Doğu Antalya işletmelerinde tecrübe, bilgi ve para kazanan girişimcilerin bölgeye özgü mimari, doku, çevre düzenlemesi ve tarihi değerleri marka haline getirip pazarlama kısmı kalmaktadır. Şu unutulmamalıdır: Turist sayısının artmasından ziyade turizm gelirinin arttırılması amaçlanmalıdır.

kumlucaDeniz – kum – güneş üçlüsünden oluşan Mass turizminin yanında getirisi en yüksek turizm çeşitlerinden olan Yat turizmine yatırım yapmak gelirleri arttırıcı ve turizme kalite getirici olaylardan olacaktır. Şöyle düşünelim: En ucuz otomobilin bedeli 20 bin liradır. Ama en ucuz yatın bedeli 400 -500 bin liradır. 20 bin liralık mala sahip bir insan ile 500 bin liralık yata sahip bir insanın harcamaları farklı olabileceği gibi güzel algılamaları da farklı olması kaçınılmazdır. Bu nedenle yat sahibinin para harcayabileceği yeme-içme-konaklama tesisleriyle birlikte alışveriş yapabileceği ortamlara da yatırım yapılması unutulmamalıdır.

Şöyle bir örnekle bunu izah edelim: Yat gezisine çıkacak turistlerde en fazla 12 kişi kabul ediliyor bildiğim kadarı ile… Bu tur 600 lira olsun. 12 kişi geldiğinde kişi başına düşen miktar 50 liradır. Ancak 2 arkadaş gelip 600 lira ödediğinde de bu tura çıkılır, 4 kişi gelip 600 lira ödediğinde de. Burada fiyat tarifesi veya hizmet bedeli kişi sayısına göre değil tura göre belirlenmeli. Bu yüzden turizmin diğer hizmetlerinde de kalite ve nitelik korunarak hizmet verilmesi temel ilke olarak kabul edilmelidir.

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.