Ana Sayfa > Köşe Yazıları > Sağduyu Çağrısı

Sağduyu Çağrısı

Hiçbir aklıselim insan masum insanların yaşamlarını kaybetmesinden ötürü mutlu olmaz. İnsan hayatı politika malzemesi değildir. İnsan insan olduğu için değerlidir. Karşıt fikirli diye “oh olsun iyi ki ölmüş” demek vicdan dışıdır. Bu dünyada bela unutulmasın ki herkesi bulabilir. Bugün başkasına gelen yarın sana da vurabilir. Bunları söylemeye gerek dahi yok da artık söylemek durumunda kalıyoruz. Pek az bir insan sağduyulu kalmış. Gözünüzü nefret bürümesin. Nefretle bir yere varamayız. Bunu artık herkesin görmesi lazım. Lütfen nefret çığırtkanlığı yapmayın. Kavga, dövüşle herkesin canı yanar. Olan bu millete topyekün olur. Memleket çöktü mü hepimiz içinde boğuluruz.

İnsanlar nefret ve düşmanlığa bu kadar yatkınken siyasiler de bunu siyaset malzemesi yaparlar. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Çünkü herkes yalnızca kendi seçmenini düşünüyor.

Bu ülkede isteyen ateist olur isteyen Marksist isteyen de Musevi ya da Hıristiyan. “Alevi bu” filan gibi laflar çok terbiyesizce. Aleviyse gurur duy onunla. Demek ki Hz. Ali sevgisi var kalbinde. İsteyen istediği gibi yaşasın, bırakın!

Yıllarca kürtleri aşağıladılar. Bir ırktan olmak nasıl bir suç olabilir. Yıllarca onları ezdiler. Bir yandan da PKK ezdi, esir aldı onları. Can derdinde yaşadılar yıllarca. Hep hakir görüldüler. Batı bölgelerinde kürt demek küfürdü, hala da pek çok yerde öyle. Kürt olsa ne olur, olmasa ne olur. Eğer medeniyet yönünden noksan olduklarına inanıyorsan, onları o şekilde bırakanlar utansın. Kaldı ki gayet aydın ve kültürlü olanları da çok. Çok güzel ahlaklı olan pek çok kürt arkadaşım var. Başımın üstünde yerleri var. Dilleri de güzel kültürleri de. Ahlaksız bir türkü, ahlaklı bir kürde asla tercih etmem.

Hiçbir millet topyekün iyi ve ahlaklı insanlardan oluşmaz. Külliyen kötü insanlardan da oluşmaz. Bu çok ahmakça. Irkın iyi insan kötü insan olmakla zerre kadar ilgisi yoktur. Kaldı ki safkan ırk diye birşey de yok. Herkesin kanında kim bilir ne ırklar var. Bu konuları geçelim artık.

Her zaman diyorum tüm İslam dünyasının en büyük sorunu yobazlıktır. İki yönden çok tehlikelidir. Birincisi, Dini çok farklı bir din olarak gösterir ve insanların İslam’dan uzak kalmasına yol açar. İkincisi de şiddeti ve nefreti telkin eder, körükler. Yol açtığı her iki illetten dolayı da toplumu böler ve kutuplaşmaya neden olur. İslam ile yobazlığı artık ayırın!

Demokrasiyi, din ve vicdan hürriyetini savunmayan insanlar aslında kendilerine sıkarlar. Bu konu bumerang gibidir. Döner dolaşır sana gelir. Özgürlük herkese lazım. Ben özgür olayım diğerleri ne yaparsa yapsın dersen er ya da geç bir gün senin de özgürlüğüne bir taş gelir. Bu millet bunu hep yaşadı. Artık yaşamasın.

Okumuş, aydın, aklıbaşında olduğunu düşündüğüm insanların pek çoğu beni şaşırtıyor. Yaptığı ile övünüyor bir de. Öfkeden akıl tamamen kapanmış. Hırs, nefret, intikam peşinde. Olmaz. Toplum içinde artık bunu körüklemeyin. Bakın, daha çok insanın ölmesine yol açarsınız.

İnsanlarımızla piyon gibi oynuyorlar. Kendinizi piyon yapmayın. Kimsenin de piyon olmasına izin vermeyin. Merak etmeyin biz her sorunumuzu aşacağız. Sen ben yok, Biz var!

Ahmed Yenigün

– Haber Lotus –

HLotus

One thought on “Sağduyu Çağrısı

  1. Yazılarınız çok beğendim. Çok akılcı, tutarlı, dengeli ve vicdanlı yazılar. Sizinle iletişime geçip farklı konularda da fikirlerinizden istifade etmek isterim. Farklı mecralarda yazılarınız varsa onları da okumak isterim. Havuznet@gmail.com dan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.