Ana Sayfa > Genel > “Sizlere Dargın Değilim”

“Sizlere Dargın Değilim”

Araştırmacı Yazar İsa Yılmaz’ın “Gladio’nun İlk Düellosu” kitabında Menderes’in son anlarını anlatan detaylar mevcut…

Menderes, 17 Eylül 1961’de  idama gönderilmeden bir mektup kaleme aldı. İşte  İsa Yılmaz’ın satırlarıyla o mektubun yazılma anı ve Mustafa Armağan’dan iktibasla kitabında yayınladığı o mektup:

Savcı Egesel idam hükmünü Menderes’in yüzüne bakarak okudu. Menderes, “bugün ayın kaçı?” diye sordu. “17 Eylül” dediler. Ardından kimlerin idam edildiğini sordu. Egesel, “öğrenince ne olacak, Adnan Bey?!” dedi. “Öğrenirsem ne olur!..” dedi Menderes. “Zorlu ve Polatkan” dedi Egesel.

Menderes dokunsan ağlayacaktı. Dokundular, ama ağlamadı. Son anında yıllarca gizlenecek, ama nihayetinde ortaya çıkacak son yazısını kaleme aldı. Menderes el yazısıyla meydan okurcasına şunları yazdı:

“Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950’de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen duam [bu kelimenin üzeri çizilip merhametim yapılmıştır] sizlerle beraberdir.”

Menderes, “silahların gölgesinde yaşayan EFENDİLER”den kimleri, hangi güçleri kastetmişti? CHP’liler ve İnönü’yü mü? Derin devleti mi? ABD’yi mi? İngiltere başta olmak üzere Avrupa’yı mı? Yoksa bu EFENDİ başlı başına bir simge miydi? Belki biri, birkaçı, hepsi… Ya da hepsi ile ilgili olan birileri: Masonlar?..

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.