Ana Sayfa > Genel > Kürtçe Eğitim Böler mi?

Kürtçe Eğitim Böler mi?

Mümtaz’er Türköne, “Türkiye Nasıl Bölünür?” başlıklı köşe yazısında sorduğu sorularla çözüm odaklı bir yaklaşım için gerekli ipuçlarını veriyor. Bu sorular üzerinde düşünmek sağduyu sahipleri için vicdani bir borç niteliğinde…

 İşte Zaman’da yayınlanan Türköne’nin makalesinin o bölümü:

Zıt soruları birlikte soralım. ‘Kürtçe eğitim hakkı Türkiye’yi böler mi?’ Tam tersine ‘Kürtçe eğitim hakkı verilmezse Türkiye bölünür mü?’ Sakin bir şekilde düşünüp, ezberlediklerinizi bir kenara bırakıp cevap verin. Kürtler, Kürtçe eğitimin özgürce yapıldığı bir ülkeyi mi bölmeye kalkarlar, yoksa bu haktan mahrum oldukları bir ülkeyi mi? ‘Madem benim anadilimde eğitim hakkını bana vermiyorlar, ben de kendi devletimi kurup anadilimde eğitim alırım’ demek mi daha doğal yoksa ‘Anadilde eğitim yapamayınca ben de mecburen asimile olup bu ülkede koyun gibi yaşarım’ demek mi? İnsan onurunu koruyamazsanız, o ülkenin bütünlüğünü nasıl sağlayacaksınız?

– Haber Lotus-

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.