Ana Sayfa > Ekonomi > Yenilenebilir Enerji Maliyetleri

Yenilenebilir Enerji Maliyetleri

Yenilenebilir Enerji Maliyetlerinin Azaltılması

güneş ve rüzgar panelleri

Yenilenebilir enerji maliyetleri dünya çapında zamanla düşüyor. 2009 yılından bu yana, var olan güneş enerji projelerinin  maliyeti % 75 oranında düştü . Bu düşüş öncelikle proje, tasarım, verimlilik ve yeni müşterilerin bu teknolojileri kullanmasından kaynaklanmaktadır.

Enerji sektörü 2013 yılında, fosil yakıtlar tarafından üretilen enerjiden daha fazla yenilenebilir enerji kapasitesi eklendiğinde bir dönüm noktasına ulaştı . 2016 yılı sonunda dünyanın herhangi bir yerindeki güneşsiz enerjinin bedeli hem rüzgar hem de fosil yakıtlardan düşüktü. 2030 yılından itibaren, yenilenebilir enerji kapasitesi  şimdikinin dört katına çıkacağı tahmin edilmektedir .

Güneş enerjisi

Türkiye Güneş Enerjisi Endüstrisi, 2016’da Yükselişte

Türkiye’de Aktif santrallerin tümü fotovoltaik (PV) sistemi kullanmaktadır ve Haziran 2016 itibariyle sayısı 370′ idi ( bunun tamamı lisanssız elektrik üretimi kapsamındalar ). Santrallerin büyük çoğunluğu lisanssız elektrik üretim sınırı olan 1 MW (megawatt) altında olup, üzerinde kalanlar ise 1 MW’lık santrallerin ortaklaşması ile faaliyetlerini sürdürmekteler. Lisanssız elektrik üretim santrallerinin artmasıyla birlikte 2016 yılı Eylül ayı sonu itibarıyla güneş enerjili santral sayısı 861 olarak görülürken bu santrallerin toplam kurulu gücü ise 660,2 MW seviyelerine ulaştı.

Peki bu durum, yakında fosil yakıt kullanımında ve kirliliğinde bir azalma göreceğimiz anlamına mı geliyor?  Veya, otomatik olarak elektrik için daha az ödeme yapacağımız anlamına mı geliyor? Maalesef cevap sadece “hayır”.  Çünkü enerjiye olan bağımlılık artış hızı ve fosil yakıtların çevreye verdiği atık temizleme giderleri  hafife alınacak düzeyde değil.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları yatırımlarında en önemli nokta, yatırımı yapılan yerin seçimidir. Yatırım yapılmadan önce yatırımın yapılacağı kaynağın tüm performans ve fizibilite testlerinin yapılması gerekiyor. Yenilebilir enerjiyi desteklemek adına devlet imkanları girişimcilere alım garantisi vererek şirketlere üretimden sonraki en büyük sorun olacak “pazarlama” riskini ortadan kaldırmış oluyor.

HLotus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.