Ana Sayfa > Kitap ve Kültür > 2010 Gündemleriyle Düşünce Dergileri

2010 Gündemleriyle Düşünce Dergileri

Düşünce dergileri düşünce hayatımızın kaleleri olarak yayın hayatına devam ediyorlar. Düşünce dergilerinin 2010 gündeminde neler var? Sizler için derledik.

Türkiye Günlüğü Dergisi bu yıla 100. sayısıyla başlangıç yaptı. “100. sayı ber vech-i âtidir” üst başlığıyla çıkan dergide Nevzat Kösoğlu, Ali Yaşar Sarıbay, Nuri Bilgin, Senail Özkan, İhsan Fazlıoğlu, Ali Bulaç, Ülkü Demirtürk, İlyas Söğütlü, Polat Kara, Recep Korkut, Hatice Sevgi Zengin, Nurçin Yıldız, Muhittin Bilge ve Mutlu Dirlik’in makaleleri yer alıyor.

“Ber vech-i âtidir” üst başlığını anlamayan okuyucular için bir ara not olarak cümlenin  “aşağıdaki gibi” anlamına geldiğini belirtelim.

Türkiye Günlüğü 27 Mayıs Darbesini konu alan 101. sayısını ise -50. Yılında “ Vak’a-yı Şerriye…” 27 Mayıs demokrasi tarihimizin “Kerbela”sıdır!- başlığıyla yayınladı. Bu sayıda makaleleri bulunan yazarlar ise Cengiz Sunay, Avni Özgürel, İsmail Küçükkılınç, Naci Bostancı, İlknur Türe, Hikmet Tülen, Cengiz Aydoğdu, Gültekin Yıldız, Erhan Afyoncu, Uğur Demir, İhsan Fazlıoğlu, Hanifi Özcan… Ayrıca Kemal Biberoğlu ile yapılan mülakat da bu sayıdan okunabilir.

 

Derginin web sayfasında 102. ve 103. sayılarının dosya konuları hakkında bilgi bulunmuyor. Fakat büyük ihtimalle 102. sayısında Referandum bağlamında bir 12 Eylül sayısı yapacakları düşünülebilir.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanan Cogito 2010’a “Kaos ve Karmaşıklık: Düzenli Düzensizlik” başlıklı 62. sayısı ile girdi. Bu sayıda Ümit Kurt, Örsan K. Öymen, Süreyya Su, John Sallis, Katherine N. Hayles, K. Gediz Akdeniz, Paul Cilliers, Keith Robinson, Murat Arpacı, Erkan Tüzün, Selim Karlıtekin, Jean-Luc Nancy, Slavoj Žižek ve Ozan Karaman’ın makalelerine yer verilmiş. Derginin 62. sayısında röportaj yaptığı isimler ise Alberto Toscano ve Judith Butler…

Cogito’nun 63. sayısı ise Dünya Kupası nedeniyle Futbol’a ayrılmış. Derginin editörü Şeyda Öztürk’ün giriş yazısında derginin biraz gecikmeli olarak yayınlandığı fakat “Ofsayt’a düşmedikleri” belirtiliyor.  

“Dünya Gözüyle Futbol” başlığını kapağa taşıyan dergide lker Aktükün , Kıvanç Koçak, David Inglis, John Hughson, Tanıl Bora, Selçuk Candansayar, Nelson Rodrigues, Emre Sarıkuş, Ulaş Başar Gezgin, Bartosz Weiss, Allan C. Hutchinson, Osvaldo Soriano, Gallardo Pérez, Hande Birkalan, Tunca Arslan, Antonio Negri, Tan Morgül, Turgut Yüksel, Özgür Dirim Özkan, Doruk Yurdesin, Barış Karacasu, Cevat Çapan, Vishanthie Sewpaul, Yavuz Yıldırım ve Gülengül Altınsay’ın makaleleri var.

Lotus Yayın Grubu tarafından yayınlana Düşünen Siyaset ise 2010 yılı dosyalarını Ekim ayında piyasaya sunacak. “Osmanlı Çalışmaları” ve  “Sultan Abdülhamid ve Dönemi” başlığını taşıyan 26. ve 27. sayılarda orijinal yaklaşımlar içeren kaliteli makaleler yeralıyor.

Doğu Batı dergisi ise 2010 yılını “Osmanlılar”a ayırdı. Osmanlılar 1, 2, 3 ve 4 başlıklarıyla dört sayı 2010 yılında tamamlanmış olacak. Osmanlılar 2’de Halil İnalcık, Özlem Kumrular, Nuran Tezcan, Oğuz Adanır, Seven Ağır, Onur Yıldırım, Nadir Özbek, Ahmet Yüksel, Eda Özel, Fazıl Gökçek ve Pınar Kaya’nın makaleleri yeralıyor.

Muhafazakar Düşünce Dergisi 2010’da “Şehir Hayatı” ve “Toplumsal Hafıza” sayılarını yayınladı.  Şehir Hayatı’nda Bedrettin Kesgin, Ahmed Davutoğlu, Celalediin Çelik, Ramazan Çağlayan, Yavuz Alptekin, Muammer Gül, Corci Zeydan, Kemal Özden, Mustafa Armağan, Yusuf Pustu, Edhem Eldem, Şeyhmus Diken, Kemal Özden ve Buğra Kalkan’ın makaleleri yeralırken; Toplumsal Hafıza’da Fatih Duman, Özgür Erden, Halis Çetin, Baran Dural, Burak Gümüş, İlyas Söğütlü, Cemal Fedayi, Kerem Karaosmanoğlu, Adem Efe, Ahmet Şuayb, Cennet Uslu, Ahmet Helvacı ve Ahmet Kızılkaya’nın makaleleri yeralmakta…

Muhafazakar Düşünce 2010 yılının son iki sayını da “Nostalji” ve “Özel Mülkiyet” konularına ayıracak.

Praksis dergisi’de “Günümüz Krizinin Tarihsel ve Toplumsal Özgünlükleri” başlığıyla çıkan 22. sayısını yayınladı.

Serdal Bahçe, Ahmet Haşim Köse, Pınar Bedirhanoğlu, Efe Peker, Ali Rıza Güngen, Gaye Yılmaz, Nuray Ergüneş, Özgür Müftüoğlu, Yasemin Özgün ve İrfan Kaygısız bu sayıda makaleleri yeralan yazarlar…

Praksis, 2010 yılında Liberalizm ve Sınıf Hareketi konularını içeren iki sayı daha yayınlayacak.

– Haber Lotus –

HLotus

One thought on “2010 Gündemleriyle Düşünce Dergileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.