Ana Sayfa > Gündem > Bayramda Neyi Kutlayacağız?

Bayramda Neyi Kutlayacağız?

BAYRAM

Sahi ya, bayramı iple çekiyoruz. Kutlama hazırlıklarına birçoğumuz başladı bile…

Neyi kutlayacağız bayramda? Facebook'ta ne kadar dindar olduğumuzu gösteren paylaşımlarımızı mı? Oruç tuttuğumuzu dünyaya ilan eden "susadım" ilanlarımızı mı? Kendini din fenomeni ilan eden ve "alıştık mı oruca" "susadınsa cehennem daha sıcak" türünden paylaşımlarla " bak ben oruç tutuyorum garantiledim cenneti… siz de benim gibi olun ha" diye riya kokan gösteriş meraklılarını mı? Dünyada eziyet, açlık, sakatlık ve ölümle imtihan edilen soydaşlarımızın, dindaşlarımızın acılarını mı? Veya dini ırkı mezhebi inancı ne olursa olsun acı çeken tüm dünya insanlarının durumunu mu? Nerede kaldı Yunus' un "yaradılanı yaratandan ötürü sevebilmek" mesajı?

 Tekbir eşliğinde kesilen kafaları, bombalanan camileri mi kutlayacağız bayramda?

Siyasi kutuplaşmalarımızı, hergün kendi görüşümüze uyan tv kanallarını izleyip de işin gerçeğini, derinde yatanını araştırmadan bizim gibi düşünmeyenleri "hain, cahil., şerefsiz" diye yaptığımız yaftaları mı kutlayacağız?

Usanmadan birbirimizi yemelerimizi, unuttuğumuz ortak değerleri, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, tebessümü kaybedişimizi mi, yoksa gün aşırı öldürdüğümüz, taciz ettiğimiz kadınlarımızın akibetlerini mi kutlayacağız bayramda? Trafikte, sokakta birbirimize olan saygısızlıklarımızı mı kutlayacağız? Oruç tutunca tüm bu günahlardan arındığımızı sanıyorsak Allah' ın karşısında ilahi mizanda utanacağımızı bilmiyor muyuz?

Ey millet.! Titre ve kendine dön! Zira sen bu aldanışlarla bayram yaparken, seni dipten oyanlar da seninle birlikte bir milletin yozlaşıp çöküşünün bayramını yapmaya devam edeceklerdir vesselâm…

Selçuk Alkan

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.