Ana Sayfa > Gündem > Beşinci Parti Tezgahı Şaka mı?

Beşinci Parti Tezgahı Şaka mı?

Bir ucundan Ergenekon davasına bulaşmış kişilerin ilişkisi olanların seçime dönük yeni bir stratejisi var.

Seçim sonunda oluşması muhtemel TBMM görüntüsünü değiştirmesi esas alan bu çalışmanın gizli ya da kanunsuz bir tarafı yok. Aslında belki de sırf bu açıdan saygıyı hak ettiği düşünülebilir. Zira, daha önce aynı odakların kimlerin yanında durduğu malum…

Organizasyonun ana hedefinde “Beşinci Parti”yi de TBMM’ye sokmak var.

Planı incelediğinizde bu kişi ve kuruluşların temel kabullerini görüyorsunuz.

İlk kabulleri 12 Haziran seçimlerinden Ak Parti’nin ezici bir şekilde birinci parti çıkacağına dair kanaatleri.

İkinci kabulleri CHP’nin, Ak Parti’ye rakip olamamakla birlikte kendisine göre yüksek bir oy alacağı…

Bir başkası MHP’nin yüzde 15’ler civarında bir oyla TBMM’de yer almaya devam edeceği…

BDP’nin bağımsız adaylarla gireceği seçimlerin sonunda bu dönemin TBMM’sinden daha fazla bir temsil imkanına kavuşacağı fikri de kurgulanan oyunun ana hatlarından birisini teşkil ediyor.

Ama her planın eksiği, her düşüncenin öngörülerinin yanlış çıkma ihtimali, her temenninin gerçekle her zamana uyuşmaması gibi bazı teknik ayrıntıları da göz önüne almak gerek.

Tek tek inceleyelim:

Ak Parti’nin ezici bir oy çokluğuyla birinci parti olarak seçimi kazanacağında hemfikiriz kendileriyle…

Bana göre de Ak Parti özellikle şok bir liste hatası yapmazsa yüzde 50’nin biraz altında oy alacaktır.

CHP’nin payına ayrılan ve beni hiç de ikna etmeyen kamuoyu araştırmalarıyla desteklenmeye çalışılan oy dilimini “gerçeklerle örtüşmeyecek kadar abartılı bir temenni” diye görüyorum. CHP’den beklenen yüzde 30’luk bir oyun ham hayal… Göreceksiniz CHP bütün gaz vermelere ve bütün manipülasyonlara rağmen ancak yüzde 20’nin biraz üzerinde oy alabilecektir. O da partiyi ilgilendiren başka bir büyük fecaat yaşanmazsa…

MHP için umulan oy için de olumsuz düşünmüyorum. Yüzde 15 her ne kadar fazla gibi duruyorsa da onun birkaç puan altını almaları şaşırtıcı olmayacaktır. Ben yüzde 11-12 gibi bir oy beklentisindeyim.

Bu rakamı iktidar partisi biraz daha aşağı çekmeyi ve MHP’yi safdışı etmeyi düşünüyor. Beşinci partiyi de Meclis’e sokmaya çalışanlara karşı geliştirilmiş bu stratejiyle Ak Part’nin aldığı oyun daha etkili sonuçlar vermesi sağlanmaya çalışılacak.

Bunun için Ak Parti’nin, MHP’nin oy tabanıyla kendi kitlesinin zaman zaman geçişken hale geldiği bölgelerde bu partinin seçmenine dönük bir takım çalışmalarının olduğunu ben de görüyorum. MHP kökenli adayların Ak Parti listelerini konulması, MHP jargonuyla beyanatların verilmesi bazı bölgeler için tercih ediliyor. Ama zaten daha önceki seçimler muhafazakar MHP seçmeninin ciddi bir kısmını iktidar partisine kaptırdığını göstermiyor mu?

BDP beklentisini de yüksek olarak görüyorum. En fazla temsil noktasına ulaştılar ve devletin daha fazla seçim güvenliği oluşturacağı her ortamda zayıflayacaklar.

Bütün bunlara baktığımızda (velev ki, Ak Parti düşmanlarının yukarıdaki maddelerdeki öngörüleri doğru çıksa bile) bir de genel değerlendirme hatasının varlığına işaret edebiliriz.

Onlar CHP, MHP, BDP’nin beşinci partinin gireceği bir Meclis’te Ak Parti iktidarına alternatif oluşturacağına inanıyor ki, en büyük hata budur.

Bu üç partinin hiçbir halde yan yana çalışma şansı yok. Hiçbirisi seçmenine de teşkilatlarına da de böyle bir yapılanmayı anlatamaz…

Diyelim o da oldu…

Beşinci parti de bu yapıyı destekleyecekmiş.

Burada iki hata var:

Bir, oylar… Onların hesabına göre sayalım: Ak Parti yüzde 45, CHP yüzde 30, MHP yüzde 15, BDP yüzde 7… Yüzde 97… Beşinci partiye ne kaldı?

İkinci hata, barajı aşacağına kesin gözle bakılan beşinci partinin yapısı…

Kim bu beşinci parti?

Perinçek’in İşçi Partisi, Tuncay Özkan’ın Yeni Parti’si, Abdüllatif Şener’in Türkiye Partisi, Masum Türker’in bitmiş Demokratik Sol Partisi, üç oyu olmayan Mümtaz Soysal’ın Bağımsız Cumhuriyet Partisi, kredisi sıfır olan Namık Kemal Zeybek’in Demokrat Partisi, Haydar Baş’ın Bağımsız Türkiye Partisi, Erbakansız Saadet Partisi adını bile bilmediğimiz bilmem kaç tane sol parti vs.

Ya Hu, Allah aşkına, çocuk mu kandırıyorsunuz, aklımızla alay mı ediyorsunuz, kamera şakası mı yapıyorsunuz?

Murat Dereli

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.