Ana Sayfa > Bilim > Dünyanın Sağlık Serüveni: Çiçek Aşısının Mucidi Edward Jenner

Dünyanın Sağlık Serüveni: Çiçek Aşısının Mucidi Edward Jenner

Birleşik Krallık’ta -Gloucestershire- bir operatörün yanında uzun bir zaman diliminde çıraklık yapan Edward Jenner [17 Mayıs 1749-26 Ocak 1823], tıp eğitimi almak için Londra’ya gidecektir. Orada John Hunter’ın öğrencisi olacak ve onun tavsiyesi üzerine çiçek hastalığı üzerine çalışmalar yapacaktır [1775]. Bu hastalık o dönemlerdeki en yaygın ve birçok can kaybına sebebiyet vermekteydi.

Araştırmaları sonuç veren doktor, çiçek hastalığı için gerekli aşıyı bulur. Çocuklar üzerinde aşısını deneyerek aşının olumlu sonuçlarını ispat etmiş olmaktadır. 1796’da aşı buluşu üzerine detaylı bir rapor yayımlamış ve bu buluş Avrupa ve ABD’de büyük ilgi görmüştür.

Ancak dönemin tıp bilginleri bu durumunun aksine aşıya karşı çıkmışlardır. Yine de elde edilen sonuçlar, aşının başarısını ortaya koymaktadır çünkü tarih 1870 yılını gösterirken binlerce insan aşılanmış ve hayata tutunmuştu. Daha sonraki yıllar, çiçek aşısı başka yerlerde de yaygınlaşmıştır. Bugüne baktığımızda ise tüm dünyada kullanıldığı görülmektedir.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.