Ana Sayfa > Gündem > HIV Mücadelesinin Önemli Günü: Dünya AIDS Günü

HIV Mücadelesinin Önemli Günü: Dünya AIDS Günü

Aslında Dünya AIDS Günü, her sene 1 Aralık tarihinde kutlanmaktadır. Biz, bu içerikte HIV’in yayılması ve AIDS’in artış hızına ve artış şekline yönelik olarak Dünya AIDS Günü’nden bahsetmek istiyoruz.

Bugünün birçok amacı bulunmaktadır. Örneğin, bu hastalıktan yaşamını yitiren insanları anmak ve onların onurlandırmak ve onları onurlandırmaktır. Gerek hükûmetler gerek sağlık yetkilileri bu gün için çeşitli forumlar ve konuşmalar düzenlerler. 1995 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri Dünya AIDS Günü’nü resmî gün olarak tanımıştır. Diğer ülke hükûmetleri de benzer şekilde bu konu için atılımlar göstermiştir.

AIDS nedeniyle 1981-2007 tarihleri arasında 25 milyon kadar insan ölmüştür. 2007 yılı istatistikleri ise 33 milyon HIV Pozitif kişinin olduğunu ifade etmiştir. Bu istatistik doğrultusunda AIDS, dünyanın en yaygın yıkıcı hastalıklarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu hastalık sadece yetişkinleri değil çocuklarında kapsayan bir hastalık olması sebebi ile çok daha kritik bir konum teşkil etmektedir.

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_AIDS_G%C3%BCn%C3%BC

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.