Ana Sayfa > Bilim > Kimya Biliminin İvme Şahsı: Arthur Aikin

Kimya Biliminin İvme Şahsı: Arthur Aikin

Bugün; İngiliz kimyager, mineralog ve bilimsel makaleleri ünlü olan Arthur Aikin (19 Mayıs 1773-15 Nisan 1854)’in doğum günü. O, Kimya Derneği’nin (şimdiki Kraliyet Kimya Topluluğu’nun) kurucu üyesi olan bilim insanıdır.

Hackney’deki New College’de Joseph Priestley’den kimya öğrenimi gören Kimyagerin en çok önem verdiği şey, bilimin pratik uygulamaları idi.

Küçük yaşlarında, kısa bir süreyi kapsayan bir zaman diliminde üniteryen bir vaiz olarak görmekteyiz onu. Sonraki dönemde –eğitimini aldıktan sonra- Aikin, Guy’s Hospital’da otuz iki yıl kimya dersi verir. 1801-1806 yıllarında Askesian Cemiyeti ile birleşinceye kadar beş yıl süreyle İngiliz Mineraloji Derneği’nin Başkanlığını yapar. 1803-1808’e kadar Yıllık İnceleme’nin editörlüğünü üstlenir. 1805’e gelince resmî olarak Londra Enstitüsü’nünde işletme sahibi olacaktır. Diğer taraftan Londra Jeoloji Topluluğu’nda kurucu üyesidir.

Akademideki başarısını Wrekin ve Shropshire Kömür Sahası hakkında yazdığı bilimsel yazıları ile destekleyen bilim insanı, toplumsal alana büyük katkılar sağladı. Mineraloji Elkitabı 1814’te yayımlanacaktı. Daha sonra Sanat Topluluğu’nun ücretli sekreterliğini yapacak ve akabinde topluluğun bir üyesi olarak seçilecekti.

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Arthur_Aikin

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.