Ana Sayfa > Genel > “Gözlerinizi Daha Fazla Kırpın”

“Gözlerinizi Daha Fazla Kırpın”

Günümüz çalışma yaşamında kuşkusuz bilgisayarlar vazgeçilmez araçlar; ekrana bakarken gözümüzde oluşan yorgunluk belirtilerinin farkına varıp belki de ara sıra gözümüzü dinlendirmeye çalıştığımız da oluyor. Ancak basit gibi görünen bu olaylar bazen ciddi göz problemlerinin belirtisi veya nedeni olabilir.

Bilgisayara bağlı olan belirtilerin görülme sıklığı ve şiddeti kişiye bağlı görsel bozuklukların yanı sıra çalışma ortamının düzenine ve kişinin alışkanlıklarına göre değişiklik gösterir. ‘Bilgisayara Bağlı Göz Yorgunluğu’ olarak adlandırılan bu rahatsızlık, bilgisayar kullanımına bağlı olarak gelişen gözün kendisinde veya görme keskinliğinde meydana gelen problemler bütünüdür. Birçok belirti bir arada ya da tek başına görülebilir: •  Yorgun ve ağrılı gözler

•  Bulanık görme

•  Yanma ve batma

•  Kuruluk hissi

•  Sulanma

•  Kızarıklık

•  Gözleri kısarak bakma

•  Odaklama zorluğu

• Çift görme

• Işık hassasiyeti

• Baş ağrısı

• Boyun, sırt ve omuz ağrısı gibi yakınmalarınız oluyorsa göz yorgunluğunuz var demektir..

 

Bazı basit önlemler ile bilgisayarın neden olduğu göz problemlerinin bir kısmından kurtulmamız mümkün:

1.  Monitörünüz düşük titreşimli ve mümkün olduğunca büyük olsun (mümkünse LCD )

2.  Bilgisayar ekranınız baş seviyesinde olsun.

3.  Ekran rengi olarak koyu renkler yerine açık renkleri tercih edin.

4. Ekranınızı dış ortamdan yansıma olmayacak şekilde yerleştirin.

5.  Ekran koruyucunuzu mümkün olduğunca sık devreye girecek şekilde ayarlayın.

6. Normalde okuma mesafesi 30 – 40cm kabul edilerek okuma gözlükleri buna göre ayarlanmıştır. Bilgisayar ekranı ise bu mesafeden daha uzakta olduğundan bilgisayar başında okuma gözlüğü kullananların göz yorgunluğunu azaltabilmeleri için farklı bir gözlük kullanmaları gerekebilir.

7. Ekran karşısında mümkün olduğunca sık gözünüzü kırpın. Zaten kontakt lens kullananların zaten göz kuruluğuna bağlı olarak yanma, batma gibi yakınmaları olabilir. Buna bir de gün boyu bilgisayar başında çalışma eklendiğinde bu tip şikayetlerin artması kaçınılmazdır. Bu nedenle kontakt lenslerinizin oksijen geçirgenlik miktarına dikkat ediniz ve lenslerinizi doktor kontrolünde uygulayınız.

8.  Mümkünse klimanın karşısında veya yakınında çalışmayın; çünkü klima ve sıcak hava fanları havadaki rutubeti aldığı için gözünüz daha sık kuruyacaktır.

9. Gözlükleriniz mutlaka antiröfle ( antireflet ) olsun.

Yukarıda sıralanan öneriler, herkesin yapabileceği işlemlerdir. Fakat daha önemlisi, göz yorgunluğu belirtileriniz varsa, mutlaka bir göz doktoruna görünmeniz gerekir. Genelde çok hafif miyop, hipermetrop veya astigmat olan kişiler gözlerini zorlayarak görmeye çalışırlar. Bu nedenle de belli belirsiz göz ağrıları olur. Ağrılar hafif olduğundan pek önemsenmez. Halbuki göz doktorunuz size kırıcılık kusurunuza veya dışardan belli olmayan hafif kaymanıza yönelik bazı tedaviler uygulayacaktır.

Tedavinizi, gözlük numaranızı ve lens türünüzü siz belirleyemeyeceğinize göre en ufak  şikayetinizde mutlaka ve beklemeden güvendiğiniz bir göz doktoruna görünün.

Dr. Ahmet Girgin

ahmetgirgin.com

 

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.