Ana Sayfa > Genel > Kocasakal’ı Yüzde Kaç İstemiyor?

Kocasakal’ı Yüzde Kaç İstemiyor?

Doç. Dr. Ümit Kocasakal İstanbul Barosu başkanlığı seçimlerinde en yüksek olyu alarak İstanbul Barosu başkanlığına seçilmişti.  Balkon Tv internet sitesinde Murat Dereli’nin Ümit Kocasakal’ın baro başkanlığına seçilmesini analiz eden “Bu Nasıl Galibiyet Kocasakal?” başlıkı bir makalesi yayınlandı. O makaleyi dikkatlerinize sunuyoruz:

Bu Nasıl Galibiyet Kocasakal?

Doç Dr. Ümit Kocasakal’ı televizyon programlarında sıkça görüyoruz. Görüşlerinin hiçbirisine katılmıyorum. Daha doğrusu dinlerken, “Ya Hû, ne güzel söyledi adam” dediğimi hatırlamıyorum.

Bağrış-çağrış içinde konuştuğunu biliyorsunuz Ümit Bey’in. Yüklüce bir kısmında ne dediği anlaşılamayan, anlaşılabilenlerde de hatırı sayılır bir “eğip-bükme” gözlemlediğim Kocasakal’ın asla unutamayacağım bir tesbitini size hatırlatmak istedim.

AK Parti mahalli idareler seçiminde (İl Genel Meclisi sonuçlarına göre) yüzde 38,39 oy almış. Memleketin 15 milyon 353 bin 553 evladı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisini tercih etmiş. Katılım yüzde 85… Bu oranı kime sorarsanız son derece başarılı telakki edilmesi gerektiğini söyleyecektir.

Hayır…

Bir grup ulusalcı ile Ümit Kocasakal’ın yorumu farklı:

Bir kere alınan oy yüzde 38’dir. Demek ki, memleketin yüzde 62’si AK Parti’yi isememektedir.

Hatta, bir önceki seçimde alınan yüzde 47 oy’un 9 puan altında kalınmıştır. Demek ki, artık pılıyı-pırtıyı toplaması zamanıdır.

Bir nokta daha var ki, gözden kaçırılmamalı: Katılım yüzde 85’tir. Demek ki, herkes sandık başına gitmiş olsa AK Parti’nin yenilgisi daha bariz şekilde ortaya çıkacaktır.

Koskoca Doçentin hesabı, bana oldukça ilginç, ama kesinlikle saçma geldiği için unutamadım. Mukayese ettiği bir önceki seçimin genel seçim olduğunu, katılım oranının dünyanın çok az ülkesinde görülebilecek bir yükseklikte olduğunu, üç-beş ulusalcı dışında siyasi analiz yapan hiçbir Allah kulunca sandığa gitmeyenlerin blok olarak bir tarafa konamayacağını bilmiyor olamazdı Ümit Kocasakal. Demek ki, ciddi bir yanıltma-yönlendirme faaliyetinin parçası olmayı tercih etmişti.

Niyet okumak ve kalplerdeki bilmek bizim işimiz değil.

O halde duyar gibi olduğum sorunuza geleyim:

“Nereden biliyorsun” diyorsunuz değil mi?

“Belki de samimi olarak buna inanıyor!”

Değil, işte ispatı:

Kocasakal Pazar günü bir seçime girdi, İstanbul Barosu Başkanlığı seçimine… “Hayırlı olsun” demeye dilim varmasa da seçimi kazandı. Baronun adını “Darbeci”ye çıkaran Muammer Aydın, seçimin mağlubu oldu. Delil, şimdi geliyor:

Sonuçlar baronun sitesinden bakın nasıl açıklanıyor:

“Toplam Oy          : 26.094

Geçerli Oy             : 19.816

Katılım                   : Yüzde 75,94

Doç Dr. Ümit Kocasakal, geçerli oyların %30.68’ini (6080 oy) alarak……”

Yani Ümit Bey’in hesabına göre aslında alınan oy yüzde 23,3…

Şimdi, “Bu oyla koca baro yönetilemez. Bak yüzde 76,7 seni istemiyor” demek var ya… Neyse…

Ey Kocasakal, Doç. Dr. Kocasakal…

Hani hesap böyle yapılmazdı…

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.