Ana Sayfa > Genel > Mısır’ın 4. Piramidi: Ümmü Gülsüm

Mısır’ın 4. Piramidi: Ümmü Gülsüm

Mısırlı Arap şarkıcı Ümmü Gülsüm 4 Maysı 1094’te Mısır Hidivliği’nde dünyaya gözlerini açtı. Söz yazarı ve sinema oyuncusu olan Ümmü Gülsüm, kariyerindeki başarıları ile Doğu’nun Yıldızı ve Mısır’ın 4. Piramidi olarak sanat dünyasında isminden söz ettirdi.

Soğuk Savaş Dönemi’nde Arap ülkelerindeki milliyetçi akımın önemli temsilcilerinden biri olan Ümmü, altın çağını 1940’larda yaşayacaktır: Mısır Kralı Faruk döneminde kralın doğum günün kutlamalarında solist olarak yer aldı. Tek rakibi Asmahan, trafik kazasında hayatını kaybeder ve o, artık rakipsiz bir sanatçıdır. Aynı zamanda dinî ve millî besteler de seslendiren Ümmü Gülsüm, dinleyicilerini geniş bir zeminde kucaklamaktadır. Salou Qalbi/1946, Nahg El-Barda/1946, Woulida el-Houda/1949 yapıtlarının en önemlilerindendir.

Arap-İsrail Savaşı’nın ardından şarkılarında milliyetçi vurguları yoğunlaştıran sanatçının krallık rejiminin 1952’de uğradığı darbe üzerine radyo konserlerine sansür uygulandı. Bu yasak, Abdünnaâsır vesilesi ile kaldırıldı. Süveyş Krizi esnasında Walla Zaman Ya Selahy şarkısı radyolara sıkça çalınıyordu. Enver Sedat buna müdahele edene kadar onun şarkısı “millî marş” olarak kabul ediliyor ve dilden dile seslendiriliyordu.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.