Ana Sayfa > Aktivizm > Nobel’in Ardından Aurora Ödülü’nü Kucaklamak: Aktivist Doktor Denis Mukwege

Nobel’in Ardından Aurora Ödülü’nü Kucaklamak: Aktivist Doktor Denis Mukwege

Denis Mukwege, aktivist, insan hakları savunucusu ve doktor olarak 1999’da Kongo’da Panzi Hastanesini kurdu. Böylece, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kadınları, çocukları ve yardıma muhtaç binlerce insanı uzattığı yardım eliyle hayatlarına ve sağlıklarına kavuşturdu.

Hastanenin yetersiz olduğunu düşünen Mukwege, aynı isimli bir vakıf kurarak yönetimini bizzat üstlendi. Amacı, kadın sağlığı ve anne ölümleri gibi sistemik bir sorunlara çözüm bulmaktı ve bu amacı ile büyük bir başarıya imza attı.

Hâlâ devam etmekte olan çatışmalar ve savaşlara bağlı sağlık ihtiyaçları karşısında Panzi, bu felaketlerin cinsel şiddet mağdurlarını tedavi ederek dünyanın önde gelen merkezlerinden biri hâline geldi.

Mukwege, burada aynı zamanda sünnet edilen kadınların psikolojik ve tıbbi olarak tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

Tüm bunlar, aktivist Doktor Denis Mukwege’ye 8. Aurora Dünya İnsani Yardım Ödülü’nü kazandıracaktı. Daha önceden Nobel Barış Ödülü’ne layık olan Doktor aynı zamanda mülteci çalışmaları ile ön planda olan Angelina Jolie ile çalışmalar da yürütmektedir.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.