Ana Sayfa > Genel > Sinemanın Kaynak Romancısı: Peter Bradford Benchley

Sinemanın Kaynak Romancısı: Peter Bradford Benchley

Amerikalı romancı Peter Bradford Benchley, Jaws ile dünyaca tanınmıştır. New York Times Bestseller‘de yer alan eser, Steven Spielberg’in yönettiği filme uyarlanmış ve edebiyat alanındaki yerini perçinlemiştir. The Island ve The Deep yapıtları, sinemaya uyarlanan diğer eserleridir.

64’te yayınlanan bir haber ile ilhama gelen yazar, Jaws’ı kaleme alma kararı alır. Haberde Long Island sahilinde bir balıkçı tarafından iki buçuk ton ağırlığında dev bir beyaz köpek balığı yakalandığı yer alır. Köpek balığı etrafa saldırır ve bu durum bir terör hâlini alır. Bundan epey etkilenen yazar, bu konu üzerine kalemiyle bir kurgu yaratır.

Üniversite hayatını başarı ile bitiren yazar, The Washington Post’da çalışma hayatına girdi. Newsweek dergisinin editör ekibinde yer alan Benchley, kendini siyasi boyuta taşıyarak Lyndon Johnson’ın metin yazarlığı görevi üzerine Beyaz Saray’da göreve getirilmiştir.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.