Ana Sayfa > Genel > Sosyal Medyadan Farklı Seçim Analizleri

Sosyal Medyadan Farklı Seçim Analizleri

likeSosyal medya kullanıcıları seçim sonuçları ile ilgili analizlerini takipçileriyle paylaşıyor. Biz de bu değerlendirmelerin birkaçını sizinle paylaşmayı uygun gördük:

Gülce Başer:

1. RTE hiç uzlaşmadı. Tahkir ve tacizden çekinmedi. Buna rağmen yüzde 52 kesin olarak onu istiyor. Bence bu gerçek, "IIımlı olsaydı yüzde 70'leri görürdü"den çok daha önemli. Ya yüzde 52 hoşgörüsüz ve otoriter ya da yüzde 52 böyle olduğu halde onu istiyor. Bunu göreceğiz.
2. MHP ve CHP artık yüzde 38'in üstüne çıkamaz. MHP'den ilkesel olarak otoriteyle sorunu olmayan oylar AKP'ye, CHP'de emanet ötesi duran sol oylar da HDP'ye kaymayı sürdürecektir. Zira solcular bugün bir Sarıgül'e oy vermiş olmanın hicabını da taşımaktadırlar.
3. HDP solun partisi oluyor. Milliyetçiliklerin hiçbirine zaaf vermemeyi başardığı takdirde ana muhalefete gidiyoruz derken Demirtaş mütevazı davranıyor olabilir. Muhalefet maaşıyla yetinmek istemiyor, Türkiye'nin Yeşiller Partisi olmayı düşünüyorsa, AKP'nin sıkışma eğiliminde bulunan ekonomi politikalarına alternatif teşkil edebilecek bir siyaset de geliştirmeleri gerekecek.İşleri çok, çünkü ezilen çok… Soma'yı kazadan önce görmeleri gereken bir evreye geldiler. Ezilen çoook…
4. MHP BDP'yle birlikte etnik parti olmayı sürdürebilir. CHP kadrolarının tamamını değiştirirse bir merkez sağı deneyebilir mi? Bilmem ki… Ama artık soldan ekmek yiyemez, bu kesin.
5. HDP BDP'yle birleşmesin. Bunu aklından da geçirmesin. Bence Türk ve Kürt etnisiteleri birer partiyle temsil edilmeyi sürdürsün, her ikisi de merkezde eriyene kadar. 
6.İktidar milliyetçilik kartını oynamayı sürdürecek. tek millet prensibi üzerinden hem de…
7. Cemaatin oyları MHP'ye döndü, olayı da bu kadar. İktidar tövbekâr ve itirafçı cemaatçilere bir şans daha verecek. Kalan cemaatçiler için çetin günler başlayacak.
8. Herkesin aksine ben İhsanoğlu'nu başarısız bulmuyorum. Epeyce laik oyu topladı. Yani laik dedikleriniz dindarlığa karşı ılımlılaştı. Mecburettin filan değil, bir semoati topladığını düşünüyorum. Aman sakın CHP'nin başına getirmeye filan kalkmayın. O kadar da değil! Gerçi bana ne ki, ben CHP'nin Kılıçdaroğlu'yla son çırpınışlarını yaptığını ama omurgasının yeni kıyafete elverişli olamadığını düşünüyorum. Belki yeni bir Ecevit ama merkez sağ versiyonu… Kılıçdaroğlu'nu da başarısız bulmuyorum. CHP'yi en son Baykal bitirdi, öyle bir bitirdi ki bitkisel hayatta takılıyor yıllardır… Görüyorsunuz artık karaciğer iflası filan var. 
9. Bunu yaklaşık yüzde kırkı ihmal edin diye demiyorum. O yüzde kırkı belirleyen Türk ve Kürt milliyetçilikleridir. Birbirlerini kışkırtıyorlar. RTE de zevkle körüklüyor. Kendinize gelin, siz kardeşsiniz…
10 ve son… Dün yine asker gölgesinde olmamanın ferahlığı konuşuldu. Askerlerin işledikleri değil işlemedikleri suçtan yargılandıklarını, bu arada işledikleri suçların da böylece meşrulaştığını düşünüyorum. Tıpkı şimdiki cemaat operasyonları gibi… "Adalet yerini buluyor en azından," diye düşünebilirsiniz. Ama gerçek suçların meşrulaşması gibi gerçek bir tehlike var bu işte… İşte benim en umutsuz olduğum yer de burası… Kendimizi küçük yalanlarla avutmayı fazla seviyoruz. Daha doğrusu, kendimizi tenzih ederek günah keçileriyle tatmin olmayı fazla seviyoruz. Bunun için de sürekli bir kudret mücadelesi sürüyor haliyle.. Bana değil vicdanınıza yanıt verin.

 

Ekrem Eraslan:

Seçim sonuçları memleketimize hayırlı olsun…

Gelelim bundan sonra ne olabilir. (Analiz yapacağız,gönlümüzün arzu ettiğini yazmayacağız ikisi karıştırılmasın…:))

AKPARTİ açısından çok önemli bir hedef gerçekleşmekle beraber partiyi bundan sonra çetin günlerin beklediğini söyleyebiliriz. İnş. hızlı ve doğru kararlarla bu süreç iyi bir şekilde atlatılır.

KISACA ;

*Bu seçimler sıradan bir Cumhurbaşkanlığı seçimleri olmadığından, bir nevi 90 yıllık sisteme alışılanın dışında bir işleyiş getireceğinden bir takım sıkıntıların önüne nasıl geçileceği önem arzediyor.

* Bölgede sıcak çatışmalar artarak devam ediyor. uygulanan dış siyasetle bunun dışında ne kadar kalınabileceği çatışma zemin ve gerekçelerinden ülkenin ne kadar izole edilebileceği son derece önemli.

*Çok konuşulmamakla beraber ekonomide iyimser yorumla duraklama dönemine girildiği önümüzdeki aylarda bunun bir gerileme ve krize dönüşmeden nasıl düzeltileceği çok önemli.

*Türk siyasi tarihinin en güçlü siyasi lideri ve en yüksek imkanlarıyla alınan oy oranının arzu edilen % 58-60 civarında gerçekleşmemesi ve HDP'nin düşük katılım oranına rağmen neredeyse oylarını % 50 artırarak 2015 genel seçimlerinde barajı geçecek 4. parti olması 2015 seçimlerini ve AKPARTİ'nin genel başkanının ve Başbakanının kim olacağını son derece önemli hale getiriyor.

AKPARTİ geçiş dönemini ortalama bir siyasi figürün liderliğinde geçirse de 2015 Seçimlerine böyle bir liderle girmesi ve istenen başarının elde edilmesi çok mümkün olmadığından GÜL mecburi yön görünmektedir.

SEÇMEN NE DEDİ.

AKPARTİ'li seçmen " Aynı yerdeyim, ERDOĞAN'la beraberim" dedi.

CHP'li seçmen "Bana çatı-matı başka bir zeminden emanet aday getirme, onun için keyfimi bozmam" dedi.

MHP'li seçmen "Ben CHP ile aynı çuvala girmem" dedi.

HDP'li seçmen " Etnik zeminde çatışmacı siyaset yapma Türkiye'lileş, yanındayım" dedi.

 

Hasan Uzun:

Anketler yine çuvalladı. Benim tahminlerim (Demirtaş hariç) tuttu.

Geçen seçim olduğu gibi anketlerin yönlendirme olduğunu bir kez daha gördük. Adamlar onbinlerce kişiyle birebir görüşme yaptığını söyleyip böyle alakasız sonuçlar sunuyorlar. Ben kafadan sallıyorum daha yakın sonuçlar çıkıyor 

Sonuçlar hayırlı olsun diyelim.

 

İbrahim Halil Er:

MÜSLÜMAN TATİLCİLER VE İSLAMİC TATİL CENTER 

Ben Tayyip %56.5 alır diyordum. Aslında hesabım doğruydu. Tek hesaplayamadığım Ak partililerin de artık davadan ziyade tatile heves ettikleriydi… 

İslamic tatil merkezleri ful doluydu… Nasılolsa reis kazanır ve onların saltanatı devam eder… Yazık insanlarımıza, nasıl da dejenere olmuşlar… Birileri bunlara dur demeli… 

80-90 yaşındaki dede ve neneler, hasta ve sakatlar üşenmeyip oy kullanırken, bu sonradan görme müslüman bozuntuları rahatlarını bozmadılar. Tatilden döndüklerinde lüks araçlarına ve dolgun maaşlı işlerine dönüp bize ahkam kesilecekler  Yazık.. Artık bu saltanata son vermeli… Kendi içimizde bir devrim yapmalıyız.
Reisin bundan sonraki görevi ıslah olmalı… Müslümanlar malesef mal ile iyi bir imtihan süreci geçirmediler…

 

M. Erdal Gişi:

Belki bugün;

yeni bir başlangıç…

yeni bir milat…

kendim – ülkem – ümmetim – insanlığım için…

BİLENLERE SELAM OLSUN..

 

Ey İnananlar… ve Ey Gönüllüler Hareketinin Bütün Fertleri..

Bu gün Allah Bize Yeniden Mücadele – Mücahede emri verdi…

Emir Allah'dan…

Mücahede Ehline Selam Olsun..

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.