Ana Sayfa > Genel > 7 Aşamada Horlama Sorununuzu Düzeltme

7 Aşamada Horlama Sorununuzu Düzeltme

horlama ve çözüm yolları

7 Aşamada Horlama Sorununuzu Düzeltme

Yetişkinlerin  % 45’inde olduğu gibi sizde horluyorsunuz  veya büyük olasılıkla bunu yapan birini tanıyorsunuzdur!  Bu tür durumlar artık  aile toplantılarında şakalara bile konu olabiliyor  “Yusuf amca! Dün gece pencereler sallandı , neden acaba?!” Ancak horlama ciddi bir problemdir ve bir hastalığın belirtisi olabilir.

horlama ve çözüm yolları

İlk olarak, horlama sorunu ciddi evlilik sorunları oluşturabilir.

Bu sorunla baş etmek için kesinlikle kendimiz hap-sprey alarak bilinçsizce ilaç kullanımı uygulamamayız, ilaçları uzman bir hekimin kontrolü ile almamız gerekmektedir.

Bunun yerine, horlamayı bırakmanıza yardımcı olabilecek aşağıdaki doğal çözümleri ve yaşam tarzı değişikliklerini deneyebilirsiniz.

1. Uyku Durumunuzu Değiştirin.

Sırtüstü yatarken arkaya yaslanabilen dil, uyku sırasında boğaz arka duvarına ve yumuşak damağa çöküş yaparak bir titreşimli sese neden olabilir. Yan tarafınıza doğru yatmaya kendinizi alıştırmanız bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

Eğer yan yatma pozisyonunda zorlanıyorsanız, bir vücut yastığı (tüm vücudu destekleyen tam uzunlukta bir yastık) kolay bir düzeltme sağlar.

Bazı uzmanlar, tenis toplarını pijamalarınızın arkasına bastırmak da sırt üstünde uyumamanı engellediğini söylüyor. Horluyorsanız ve sırtüstü pozisyonda yatmaya devam ediyorsanız en kısa zamanda bir uzmana görünmenizde fayda var. Çünkü bu durum , obstrüktif uyku apnesi nedeni olabilir.

horlamaya tenis topu çözümü

2. Kilo verin.

Kilo kaybı çoğu horlamayı kesebilir.

Eğer kilo almanız ile birlikte horlama da başladıysa vakit kaybetmeden kilo vermeniz gerekir. Bazı uzmanlar , “Boynunuzda kilodan dolayı kalınlaşıyorsa, bu durum boğazın iç çapını sıkarak, uyku sırasında çökme olasılığı yüksektir” demektedirler.

3. Alkolden kaçının.

Alkol ve sakinleştiriciler, boğazınızın arkasındaki kasların dinlenme tonunu azaltır; bu da daha çok horlamanıza neden olur. Uzmanlar “Uyurken dört ila beş saat önce alkol içmek horlamayı daha da kötüleştiriyor” diyor.

4. İyi Uyku Hijyeni Uygulayın.

Kötü uyku alışkanlıkları , alkol alımına benzer bir etkiye sahip olabilir. Yeterli uyku olmadan uzun çalışmalar sonucu meydana gelen sert ve derin uykular boğaz kaslarına daha çok baskı yaparak horlamaya neden olabilir.

5. Burun Geçitlerini açın.

Horlamanın burnunda başlaması durumunda, burun pasajlarının açık tutulması yardımcı olabilir.

Soğuk veya başka tıkanıklıklar nedeniyle burnunuz tıkalıysa veya daralırsa, hızlı hareket eden hava horlama üretme olasılığı daha yüksektir.

Yatmadan önce tuzlu su çözeltisi ile burnunuzu yıkayıp burun pasajların açılmasını sağlayabilirsiniz.

6. Yastıklarınızı Değiştirin.

Yatak odanızdaki ve yastığınızdaki allerjenler horlamaya neden olabilirler.

Tavan vantilatörleri, hijyenik olmayan yastıklar, evcil hayvanların aynı yatakta uyumasına izin verilmesi gibi etkenler nefes almanızı zorlaştıracağı için horlamaya sebep olabilir.

7. İyi Nemlendirilmiş kalın.

Bol miktarda sıvı tüketin.  Boğazınız ve burnunuz kuru kaldığında horlama yapabilir. Tıp Enstitüsü’ne göre, sağlıklı bir kadın bir günde toplam (tüm içecekler ve gıda) yaklaşık 11 bardak ; Erkekler yaklaşık 16 bardak su tüketmelidir.

Bu basit uygulamalar horlamayı azaltmada büyük fark yaratabilir.

HLotus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.