Ana Sayfa > Ekonomi > Enerjiniz Boşa Gitmesin

Enerjiniz Boşa Gitmesin

Ülke kalkınması için önemli olan enerji, hayatımızın çok büyük bir parçasını oluşturuyor ve teknolojinin enerjiye bağımlı olmasından dolayı bundan sonra da oluşturmaya devam edecektir..

Enerji kullanımı alanlarımızda ülkelerin gelişmesi ile artıyor. Bu enerji gereksinimini karşılamak için değişik projelere adım atılıyor. Maalesef bu projelerin bazıları çevreye zarar veriyor. Enerji kaynaklarının kullanımında tasarruf yapılarak kullanım çeşitlilikleri artırılırsa daha fazla enerji kaynağına duyulan ihtiyaç azalacaktır.

Bir çok lise, üniversite ve arge çalışma projeleri bu konuda çalışmalar yapmış olmaları sevindirici. İşte bunlardan birisi Fizik Öğretmeni Ali bey öğrencileri ile yaptığı projeyi şu şekilde bizlere özetledi;

“Ülkemizde hemen hemen her yerleşim merkezinde belediyelerin inşa ettiği spor parkları bulunmaktadır.  Hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebileceğimiz ve bu elektriği depolayabileceğimiz bir sistemle spor parklarında boşa giden enerjiyi kullanabiliriz. Bu spor parklarında harcanan enerjiyi, düşündüğümüz sistemle parkın ışıklandırılmasında gereken elektrikten tasarruf edebiliriz. Bu sayede tükenebilir enerji kaynaklarını bu alanda kullanmamış oluruz. Ülke çapında düşündüğümüz zaman bu bizim için yeni bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Ülkemizin enerji gereksiniminin fazla olması nedeniyle yurtdışına olan bağımlılığımızın da azalmasını sağlayıp ülke ekonomisine katkı sağlamış oluruz.

Toplum açısından düşündüğümüzde de ödenen vergi azalır ve bu halkın projeye olumlu bakmasını sağlamada önemlidir.

elektrik üreten spor

Halkın sağlığı için de önemli olan bu proje şimdilerde ülkemizin büyük sorunu olan obezite oranının azalmasında da etkili olacaktır. Bu da spor parklarının kullanımı yönünden önemli bir yere sahiptir. Vatandaşlarımız bu tür sosyal projelere destek vermek için bu tür parkları daha çok kullanmak isteyecek ve daha çok spor yapacaklardır. Doğal olarak belirledikleri hedef onların günlük hareket performanslarını artıracaktır.

Tüm bunları düşündüğümüzde iki taraflı kazanımı olan güzel bir proje olduğuna inanıyoruz”

Umarız bu tür sosyal-teknolojik projeler hayatlarımızda yer bulur.

elektrik üreten spor

HLotus

One thought on “Enerjiniz Boşa Gitmesin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.