Ana Sayfa > Aktivizm > Aktivizmin Felsefî Cenahı: Bertrand Russell İyi ki Doğdun!

Aktivizmin Felsefî Cenahı: Bertrand Russell İyi ki Doğdun!

Bertrand Arthur William Russell, 3. Earl Russell [18 Mayıs 1872-2 Şubat 1970], İngiliz filozof, tarihçi ve matematikçi. Aynı zamanda toplum eleştirmeni. Kimi zaman liberal kimi zaman pasifist kimi zaman sosyalist olarak tarih sahnesinde efkârını dile getiren Russell diğer taraftan bunların bir fanatiği olmadığını dile getirmiştir. Russell; eserleri ve yaşam tarzı ile düşüncenin “erdem” ile ilişkisini, hayatının her köşesinde yaşam felsefesi olarak görmekteydi.

1900’lerin başında İngilizlerin “idealizme karşı isyanı”na öncülük etti ve adından söz ettirmeye başladı. Wittgenstein ve Gottlob Frege ile beraber analitik felsefenin kurucusu olarak kabul edilmektedir. İfade Üzerine [On Denotin] adlı eseri büyük bir ilgi ile felsefenin paradigması olarak kabul görmekle beraber 20. yüzyılın önde gelen mantıkçılarından biri olarak itibar edilir.

Ciddi bir savaş karşıtı olan Russell, emperyalizmi ve serbest ticareti ciddiyetle eleştirmiştir. Barışsever tutum sergilemesi onun 1. Dünya Savaşı’nda hapis yatmasına sebep oldu. Hitler’e karşı mücadele veren filozof, Stalinci totaliter yapının bizzat karşısında yer almıştı. Vietnam Savaşı’nda ABD’yi suçlamış ve bedeller ödemişti.

O, pasifist bir filozof olarak 1950 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne ayrıca layık görülmüştür.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.