Ana Sayfa > Genel > Academy of Motion Picture Arts and Sciences

Academy of Motion Picture Arts and Sciences

11 Mayıs 1927’de Los Angeles Kaliforniya’da kurulan Academy of Motion Picture Arts and Sciences, 36 kurucunun ortak eseri olarak bilinir. Akademi Ödülleri’ni başarılı kimselere veren kurumun son başkanı Tom Sherak olarak bilinmektedir.

Akademi gölgesinde oluşturulan ilk komite, ödül sunumlarını değerlendirmek için görev almıştır. Böylece komite, kuruluşun en iyi bilinen işlevini meydana getirmiştir.

Onların ortaya koyduğu proje, akademik ödüllerinin yıllık sunumudur. Bu sunum; oyunculuk, yönetmenlik ve sinema yapımlarının diğer alanlarında kusursuzluğu tanınmasını simgeleyen altın kaplama heykelcikler olan akademi ödüllerinin yıllık olarak verilmesiydi. Diğer işlev olarak film teknolojisinin geliştirilmesi idi. Buna dönük olarak; araştırma ve eğitime destek vermek, sinema tarihinin muhafaza edilmesi ve yapılan çalışmaların kayıt altına alınması gibi atılımları olmuştur. Yıllık sinema kredileri dizini gibi referans materyallerin yayınlanması, film çalışma programlarının ve endüstrinin yaratıcı üyeleri arasında iş birliğinin teşviki, mesleki burslara destek verilmesi ve Hollywood film endüstrisi için prestijin yayılması yer almaktaydı.

Kaynak:

https://eksiseyler.com/oscar-odullerini-veren-sinema-sanatlari-ve-bilimleri-akademisi-neyin-nesidir

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.