Ana Sayfa > Genel > İllüzyonları Kesen Elmas Bilgeliğinin Mükemmelleştirilmesi Sutrası: Elmas Sutra

İllüzyonları Kesen Elmas Bilgeliğinin Mükemmelleştirilmesi Sutrası: Elmas Sutra

Prajnaparamita’da Bilgeliğin Mükemmelleştirilmesi olarak bilinen Elmas Sutra, dünyada ilk kez basılan kalıp kitaptır. Öz ve kısa nitelikteki kitap, Mahayana Budist Sutrası’dır. İçerik olarak zihinsel takıntılara bağlanmaktan özgürleşmenin yollarını gösteren kitap, Mogao mağaralarında Dunhuang el yazmaları arasında 868 tarihinde bulunmuştur.

Buddha, rahiplerle beraber hayır yemeklerini toplamak için günlük yürüyüşe çıkar. Yorulur ve dinlenir. O esnada Subhuti isimli bir rahip Buda’nın önünde dikilir ona soru yöneltir. Bu soru algının doğası üzerine uzun ve bol tekrarları içeren bir söyleşinin kıvılcımını yakacaktır.

Buda, bu sohbette sıklıkla “En yüksek öğreti denilen, en yüksek öğreti değildir” türünden paradoksal ifadeler sarf etmektedir. O, karşısındaki bu rahibe, gerçeğin mahiyetini, aydınlanmanın doğasını anlatırken şefkat konusundaki ön yargılarından vazgeçmesini ve fikirlerine ket vurmaması gerektiğini öğütler.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.