Ana Sayfa > Genel > Akıllı telefonunuza ne kadar bağımlı olduğunuzu öğrenmek ister misiniz?

Akıllı telefonunuza ne kadar bağımlı olduğunuzu öğrenmek ister misiniz?

menthalAkıllı telefonlar,bilgisayarlar,tabletler derken sanal ortamlar hayatımızın vazgeçilmezi oldular.. Bir de tabii ki bu bağımlılıkta Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağların da katkısı büyük. Peki akıllı telefon kullanımınızı size detaylıca gösterecek ve bağımlılığınızı kontrol edebileceğiniz bir uygulama ister miydiniz?

Google Play’de yer alan yeni bir uygulama uygulama günlük akıllı telefon akvitelerinizi detaylı bir şekilde tutmaya yarıyor.

“Uygulama M-score dediğimiz dijital bir ölçme yapıyor ve size gerçekte akıllı telefonunuzu ne kadar sıklıkta kullandığınızı gösteriyor. Hangi uygulamaları daha çok kullandığınızı, insanlarla ne kadar telefon görüşmesi yaptığınızı, internette ne kadar süre geçirdiğinizi yani telefonunuzla ne zaman, ne kadar ve neler yaptığınız size dijital bir rapor halinde bildiriyor.”

Dilerseniz günde kaç kere akıllı telefonunuzun tuş kilidini kaldırdığınızı bile görebiliyorsunuz. Ayrıca uygulamada fitness verileri de depolanıyor. Google Fit ayarıyla çalışan cihaz ne kadar yürüdüğünüz gibi istatistikleri de size söyleyebiliyor. Almanya Bonn Üniversitesi’ndeki bilgisayar uzmanları ve psikologlar tarafından geliştirilen ve ‘Menthal’ ismi verilen bu uygulamanın amacı akıllı telefonların günlük kullanımını takip ederek bağımlılığa yönelme olup olmadığını değerlendirmek.Ayrıca akıllı telefon ve tablet kullanımının ne kadar yoğunlukta depresyon yada ruh bunalımlarına neden olduğunu öğrenerek,bu nedenlere çözümler oluşturmak.

Cep telefonları bağımlılık gibi semptomlara sebep olduklarından araştırmacılar normal ve aşırı telefon kullanma kriterlerini bu uygulama ile belirlemek istiyor. Uygulama sadece Android işletim sistemleri için Google’s Play Store’dan bedava indirilebilir. iPhone versiyonu ise henüz mevcut değil.

Elif Bayar

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.