Ana Sayfa > Genel > Patara’daki Antik Meclis Kimleri Rahatsız Ediyor?

Patara’daki Antik Meclis Kimleri Rahatsız Ediyor?

Kaş, epey meşhur bir tatil beldesi… Kaş deyince ayrıca “Antalya’nın ilçesi” şeklinde bir ekleme yapmaya bile gerek yok. Fakat Kaş ilçesi sınırları içinde yer alan, önümüzdeki aylarda/yıllarda Kaş’tan daha meşhur olma potansiyeli taşıyan bir antik yerleşim yeri olan Patara fazla tanınmıyor. Hatta Mehmet Altan geçtiğimiz günlerde köşesinde “Patara Fethiye’de…” şeklinde yazdı…

Anadolu medeniyetlerinden Likya’nın önemli bir liman kenti olan Patara aynı zamanda Likya Birliği’nin de başkentiydi.  Tarihi ve doğal güzellikleriyle adeta cenneti andıran Patara bugünlerde önemli bir tartışmanın odağında yer alıyor.

Likya Birliğinin başkenti olan Patara’da bulunan ve ABD parlamentosuna da öncülük eden meclis binası şu anda hızlı bir restorasyon süreci yaşıyor. Likya Birliği meclisi en eski demokrasi deneyimlerinden birine ev sahipliği yapan bir meclis olarak biliniyor. Bu meclis binasının restorasyonunun hızla tamamlanması ve 23 Nisan 2011 tarihinde dünya meclis başkanlarının katılımıyla görkemli bir açılış yapılması planlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Mehmet Ali Şahin Patara’yı ziyaret ederek çalışmaları yerinde gördü.

Fakat nedense Türkiye’de bir kesim bu gelişmelerden oldukça rahatsız. Her vesileyle Türkiye toprakları üzerinde yaşamış önemli bir uygarlık ve demokratik bir yapı tesis etmiş olan Likya’yı ve onun meclis binasını hafif görme psikolojisiyle kıvranıyorlar. Hatta işi o noktaya götürdüler ki restorasyonu devam eden meclis binasının aslında sadece bir odeion olduğunu bile iddia ediyorlar. Bağımsızlıklarından ödün vermeyen kahraman Likya halkının Likya Birliği’nin kuruluş evresindeki Roma hakimiyetinde kaldığı zaman dilimini bütün Likya tarihine genelleştirerek tarihi de çarptırmaktan geri durmuyorlar. Üstüne üstlük bunu da “tarihin çarpıtıldığı” iddiasıyla dile getiriyorlar. “Eğer mükemmel bir konfederasyon cumhuriyet örneği vermem gerekse Likya’yı gösteririm” diyen “Kanunların Ruhu” yazarı Montesquieu’nun beyanatını hiçe sayarak 2300 yıl sonra diriltilen önemli bir tarihi yapıyı “konser salonu” diyerek karikatürize etme telaşındalar.

Türkiye’de Ergenekon’a sempatiyle bakan bir kesimin Patara meclis binası hakkındaki kamuoyunu yanıltma ve tarihi gerçekleri örtme girişimlerine karşılık www.pataraexcavations.com sitesinden öğrendiğimiz bilgilere göre işin doğrusu şudur ki  “ilk bakışta mimari tarzından dolayı sadece bir Odeion gibi algılanan yapının etraflıca incelenmesiyle erken evresinin, Likya Birliği Başkenti’nin Patara’ya taşındığı Geç Hellenistik Dönem’de, Bouleuterion (kent meclisinin toplandığı bina)  amaçlı inşa edildiği anlaşılmıştır. Roma Dönemi’yle birlikte yapılan ilavelerle işlevsel bir çeşitliliğe gidilmiş ve Odeion olarak ta kullanılmaya başlanmıştır. Kazılar esnasında ortaya çıkartılan pek çok yazıtın deşifre edilmesiyle yapının, Likya Birliği’nin Meclis Binası olarak, İ.S. 4. yüzyıla kadar hizmet verdiği de belgelenmiştir.”

– Haber Lotus –

HLotus

One thought on “Patara’daki Antik Meclis Kimleri Rahatsız Ediyor?

  1. Çamur at izi kalsın mantığıyla hareket ederek verilen emek ve hizmetleri hiçe sayan bu çağ dışı kıskanç insanları kınıyor ve düşüncelerinizi tebrik ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.