Ana Sayfa > Genel > Anton Grassi’nin Küçük Kardeşi Josef Grassi

Anton Grassi’nin Küçük Kardeşi Josef Grassi

Hassas kadın portreleriyle tanınan Grassi Viyana’da [1757-1838] doğdu. İllerleyen yıllarda portrelerini daha zarif yapmaya özen göstererek akademik klasisizm biçimini aldı ve bu akım için önemli bir isim oldu.

Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’ni okuyan Grassi, eğitimi sırasında haksız muameleye maruz kaldığını düşünür. Seyahat bursu için girdiği yarışmayı kaybettiğinde, Polonyalı milliyetçi arkadaşlarının yönlendirmesi ile Varşova’ya taşındı. 

Varşova’da Teresa Jabłonowska’na özel öğretmenlik yaptı. Bunun yanında başarılı bir portre ressamı olarak geliştirdi. Ancak, Kościuszko Ayaklanması [1794]’da ülkeyi –aldığı yardımlar ile- terk etti.

1799 yılında Dresden Güzel Sanatlar Akademisi’ne profesörlük yaptı. 1816-1821 yıllarında Roma  İtalya’daki Sakson Sanatçıları Çalışmaları Direktörü olarak görev yaptı. Ancak bu sefer talih ondan yana olmadı: Nasıralı Hareketi revaç bulunca çalışmaları göz ardı edildi.

Bunun üstüne Dresden’e döndü ve orada seksen yaşında iken hayata veda etti.

Merve Yezda Bingöl

Kaynak:

1 https://tr.wikipedia.org/wiki/Josef_Grassi

2 Wayback Machine

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.