Ana Sayfa > Genel > Asırları Birleştiren Kurguda İki Filozofu ve Fikirlerini Buluşturma İmkânı: Freud-Spinoza Mektuplaşması

Asırları Birleştiren Kurguda İki Filozofu ve Fikirlerini Buluşturma İmkânı: Freud-Spinoza Mektuplaşması

Fikirleri ile yaşadıkları döneme damga vuran, muhafazakâr ve zorba zevattan çekinmeyerek inandıkları hakikati dile getirmekten vazgeçmeyen iki dev isim: Freud ve Spinoza. Bu iki -kitap kurgusunda- isim, âhir ömürlerinde tanışacak ve fikirlerini müşterek olarak açıklarken gerek mütevazı gerek dostane tavırları mektupları okuyan herkesi derinden etkileyecektir.

Freud ve Spinoza, mektuplaşıyor ve birbirlerine eserlerini gönderip değerlendirme talebinde bulunuyorlar. Michel Juffé’nin bu eseri, okuma şevki verirken bu iki devin düşünce dünyasına bir giriş mahiyetinde eser niteliği taşıyor.

Juffé, iki filozofu konuştururken felsefi düşünceye olan yararlarını engin bir vaziyet almaktadır. İkisi de gerçek bir etkileşime içinde ve gerçek olarak konuşuyor daha doğrusu yazar tarafından konuşturuluyor ve her konuşma, her mektup dostluğun biraz daha ilerlemesine işaret etmektedir. Artık Freud ve Spinoza kendi felsefelerine diğerinin perspektifi ile bakmaya başlayabilecektir. Ölüm güdüsü kavramı sorgulanarak bu kavramdan vazgeçme eşiğinde bir Freud’un karşısında Etika’nın bölüm başlıklarını yeniden zihin süzgecinden geçiren bir Spinoza’ya şahit olacaksınız.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.