Ana Sayfa > Köşe Yazıları > Ayurvedik sistemden burçlara, stres tepki ve denetimi

Ayurvedik sistemden burçlara, stres tepki ve denetimi

Yaşamda karşılaşılan üzüntü, gerginlik ve sinirlenmeye ilişkin dayanma gücü ile bunlara verilen tepkiler, her burç için, farklı başa çıkma mekanizmalarına yer verir. Ayurveda, astrolojik işaretleri üç yasa’ya ayırır. Vata (hava-ether), Pitta (ateş-su) ve Kapha (toprak-su) Bu yasalar, her bir burcun, algılama ve savaşma yollarını sınıflayabilir.

Hüzün, stres gibi hisler, yerleşebilen, sağlığı zayıflatan unsurları taşır. Özel duyguları çözmek isteyen kişi, zaman zaman diğerleri ile paylaşır, kimisi asla konuşmayarak, dikkat dağıtmak için dışa açılır, bazıları sosyallikten uzak kalır. Ya içten içe üzülen, hatta gergin olduğunun farkında bile olmayanlara ne diyebiliriz?

Eski bir şifa sistemi olan Ayurveda, felsefesini beş unsura (toprak, ateş, su, hava ve ether) odaklarken, dengeli bir zihin-beden sağlığı kurmanın yollarını inceler. Pratiğini üç Dosha; Vata, Pitta ve Kapha prensiplerine dayandırmaktadır. Dosha’lar, vücudumuzda fizyolojik fonksiyonları yerine getiren, kişisel refahımıza etkiyen enerjilerdir. Her birinin oranı, çevre, diyet, yaş ve iklim gibi etkiler nedeniyle sürekli dalgalanmaktadır. Gerçekte çoğu insan, en az iki türde dosha karışımıdır.

Her burcun psikolojik yönden üzüntü ve sinirlilik anlarına nasıl tepki verdiğini, burçları sadece 3 sınıfa ayıran Ayurveda sisteminde inceleyelim:

Vata (Hava-Ether) : İkizler, Başak, Terazi, Oğlak ve Kova

Pitta (Ateş-Su) : Koç, Aslan, Yay ve Akrep

Kapha (Toprak-Su) ise: Boğa, Yengeç ve Balık

Vata Dosha, hareketi, değişimi sembolize eder, yüksek enerjiyi, zihinsel yeteneği ve uyumu teşvik eder. Üzüldüklerinde, anksiyete, uykusuzluk, kilo alma, odaklanmada zorluk çekebilirler. Vata sınıfı burçlar; gerildiğinde, sinirlendiğinde sadece acil ihtiyaçları ile ilgilenmek zorundadırlar.

Pitta Dosha, güçlü liderlik, samimiyet, dengeyi betimler. Ancak huzursuzdurlar, üzülünce hipertansiyon ve inflamatuvar durumu yaşayabilirler. Pitta sınıfı burçlar gerilince; az ya da çok dengesini kaybedecektir, çok fazla etkinlik düzenleyecek ve öfke kontrolünü zor sağlayabilecektir.

Kapha Dosha, katıdır, ancak güvenilir ve nazik doğası vardır, destekleyici bir kişidir, üzüntülü zamanlarında, motivasyon eksikliği ve alerji ile karşılaşabilirler. Kapha sınıfı burçlar sinirlendiklerinde; eylemde iyice yavaşlayacak, sakin ama düşüncelerinin sürekli olumlu-olumsuz arasında çarpıştığı beyin fırtınaları içinde kalacaklardır.

Zodyak işaretlerinin, üzüntü ve stresle nasıl başa çıktığına ayrı ayrı bakarsak, duygularını nasıl yönetebilecekleri de anlaşılabilir.

Koç (21 Mart – 20 Nisan) Pitta (Ateş-Su)
Koç insanının enerjik, ateşli, heyecanlı kişiliği, kendisini bu yönde eğitmediğinde, dürtüsel bir biçimde sık sık öfke tarafından körleştirilebiliyor. Sınırlandırılmak istemeyen koç, sıkıntılı ise, hevesi biter, sinirli tavırlarla üzüntüsünü maskeleme eğilimi gösterir. Bu nedenle, huyunun gerçekte yararlı olduğuna inanıp inanmadıklarını kendilerine sormaları, düşünmeden eyleme geçme sonuçlarının daha bilinçli olmasına yardım edebilir ki, burada, meditatif yöntemlere atanmaları, önem taşımaktadır. Diğer yandan, doğada gezmek, balık tutmak, spor, el işi, hayvan sahiplenmek rahatlatıcı önerilerden.

Boğa (21 Nisan – 21 Mayıs) Kapha (Toprak-Su)
Üzüntülü olduklarında kendilerini soyutlama, örtme eğilimi ile uyuşuk haldedirler. Sinirlendirilerek, ”herşey bana karşı” dediklerinde ise, sabırları tükenir, öfkelenirler. Keder hakkında konuşmaları, danışmanlara başvurmaları, sosyalleşmeleri zihni hafifletmeye yardımcıdır. Gerilim anlarında sağlam sinirleri onlara yeterince dayanıklılık aşılar, konuşarak çözüme ulaştırma istekleri vardır, doğrudan atak değillerdir. Resim yapmak, yazmak, okumak, renk terapisi ve dua, stresi atmalarında yardımcı olur.

İkizler (22 Mayıs – 21 Haziran) Vata (Hava-Ether)
Üzüldüklerinde sessizdirler, çok şeyi birarada düşünmeye başlarlar, gerçekten de sıkıntıyı kolay tolere edemeyerek, bu duygularından kurtulma yollarını aramaya çalışırlar. Akıllarını rahatlatmak için, bir günlük tutmaları iyi gelebilir. Böylece, o karmaşık düşüncelerini ve konuşmalarını organize edebilirler, içgörülerini inceleyerek, olayın ne denli kötü olup olmadığını tartmalarında kendilerine yardımcı olabilirler. Gerilim anlarında sinirleri çok dayanıklı değildir. Samimi arkadaşlarınla buluşup konuşmaları, dil kursuna gitmeleri, bilgisayar oyunları önerilir.

Yengeç (22 Haziran – 23 Temmuz) Kapha (Toprak-Su)
Uzun süren üzüntülerle karşı karşıya kaldıklarında, mideleri giderek hassaslaşacaktır. Çok duygusal olabilirler ve dikkat çekme eğilimleri vardır. Önemsiz şeyleri büyütebilen yengeç, üzüldüğünde, insanlardan kopuk hisseder. Bir destek grubuna katıldıklarında veya örnek duyguları yaşayanlarla konuşma şansı bulduklarında değişebilirler. Yalnız hissetmemeleri önemlidir, üzüntüyü atmak için aile toplantıları, doğada gezmek, bahçe düzenlemek, dua etmek çok yararlı gelebilir. Eğer bir şey onu germişse, içine kapanır, duygularını bir süre gizler. Geriye dönük eleştirilere dayanamaz, bu durumlarda sürekli üstün ve baskıcı hale geçer.

Aslan (24 Temmuz – 23 Ağustos) Pitta (Ateş-Su)
Aslanlar sıkıldıklarında kısa süreli panik atak yaşayabilirler. Aslında, üzüntü gibi olumsuz duyguların üstesinden gelmeleri çok hızlı olan sağlam kişiliğe sahiptirler. Yazı ve sanatsal faaliyetlere ağırlık verirlerse, kendi üzüntülerini daha iyi tolere ederler. Gerilen aslan, eleştiriden vazgeçmez, ortamı, ayrıca insanları da kolayca terk edebilir. Yalan, ilgi yoksunluğu, yaptığı işin beğenilmemesi büyük stres unsurlarına dönüşebilir. Yürüyüş, alışveriş ve araştırma kitapları önerilir.

Başak (24 Ağustos – 23 Eylül) Vata (Hava-Ether)
Üzgün olduklarında yalnız kalmayı ve münakaşalarda muhalefeti ılıman biçimde belli etmeyi başarırlar. Sinirleri bozulacaksa ortamdan kaçarlar. Ayrıca biri olumsuz konuşma yaparken tepkisizleşebilirler. Ruhani tüm uygulamalar, iç dünyalarına ulaşmalarının, neden mutsuz olduklarını fark etmelerinin ve gerilime önlem almalarının en sağlıklı yoludur. Stres anlarında ördükleri duvar işlerine yaramakta ve böylece diğerlerinden ayrılmaktadırlar, ancak çok üstüne gidilirse, müthiş etkin eleştirilerde bulunmaları doğaldır. Bu durumlarda, kendilerini çalışmaya, bitkileri, evi düzenlemeye dekor değiştirmeye vermeleri işe yaramaktadır.

Terazi (24 Eylül – 23 Ekim) Vata (Hava-Ether)
İçinden üzgün olsa bile belli etmeyen bir yapısı ve doğal bir neşesi bulunur. Üzerinde baskı kuran tek şey üzüntü olur ki; onu artık son derece kararsız ruh hallerine tabi tutacaktır. Mutluluğu göstermeyi seven, nazik, karamsarlıktan kaçan, olumlu tiplerden oldukları için, bu hali devam ettirme zorunluluğu ile çarpışırlar. Sıkıntılı zamanlarda yalnızlığı arasa da, sosyalleşmeyle mutlaka zaman ayırması gereklidir. Gerilim anlarında son derece rahat davranabilir, sert konuşmaz, sadece yargıç gibi belirleyici, hatta geriye dönük konuşur. Hakkını ispat edemediği anlarda ortamdan uzaklaşması iyidir. İmaj değişikliği, alışveriş ve klasik müzik rahatlamalarını sağlar.

Akrep (24 Ekim – 22 Kasım) Pitta (Ateş-Su)
Akrep, zaman zaman düşüncelerinin kendileri için ürkütücü olduğunu fark eder, zira sıklıkla, melankolik olabilir ve paranoya ölçüsünde şüphe ya da endişe duyma hali yaşayabilir. Üzüntülü iken daima kendisini izole eden akrep, bazen gereksiz yere yıkıcı hislerle, düşmanlık ile de dolabilir. Bu değişik ruh hallerini yaşaması onun doğal bir parçasıdır. Üzgün olduklarında kendilerini koruma altına almaları, hatta sakin bir kamp alanına gitmeleri en iyisidir. Böylece kendileriyle vakit geçirerek, duygularını tartabilirler, aynı zamanda, diğer insanların duygularına zarar vererek, daha sonra kendi kendilerine kızıp üzülmelerini önleyebilirler. Akrep gerginleştirilirse, kontrolü kaybetmesi yüksek olasılıktır. Kolay unutması ise pek düşünülemez, bu nedenle onları rahatlatan; kitap okuma, el işleri, sosyal faaliyetler, hayvan sahiplenme önerilebilir.

Yay (23 Kasım – 21 Aralık) Pitta (Ateş-Su)
Üzüldüklerinde dağılma aracı olarak, çeşitli yöntemleri üzerlerinde deneyebilirler, sigara alkol, uyku ilacı, sinir ilacı gibi maddeleri kullanmayı düşündükleri olur. Üzüntü sürerse, iyice hoşgörüsüz olurlar, en çok da kendi gelecekleri için endişelenirler, kuruntu, vehim gibi duygular içinde kalırlar. Kararsızlaşırlar. Kimse ile fazla paylaşımda bulunmayı istemezler. İşte bu nedenle, güvenilir insanlara ve danışmanlara yönelmeleri uygundur. Gerginlik anlarında fazla tepkili ve olayları büyüten tavırları vardır, sıklıkla çok konuşma, işleri birbirine karıştırma, kızdırıldığında suçlama, ifşa etme gibi tavırlar alabilirler, onlar değil ama yanlarındakiler uzaklaşabilir. Mutlaka çözüme odaklanmayı seven yay, yeteneksiz, beceriksiz görülmeyi ve baskıcı tavırları kaldıramaz. Felsefi kitaplar, alışverişe, geziye çıkmak, spor yapmak rahatlatıcı olacaktır.

Oğlak (22 Aralık – 20 Ocak) Vata (Hava-Ether)
Üzüntülü zamanlarında motivasyonu iyice düşen oğlak, şimdiye ve geleceğe umutsuzca bakmakta, yatağında öylece yatmayı istemektedir. Diğer yandan da, disiplinli ve işlerine çok fazla kafa yormaya eğilimli oldukları için, robot gibi hissizleşerek, üzüntüyü atlatmaya, hatta çalışmalarını kesmeden sürdürmeye yönelirler. Duygularını düzeltmeleri, daha az yalnız hissetmeleri için iyi bir desteğe gereksinimleri olduğu açıktır ki bu; bir dost, arkadaş ya da danışmandır. Onu motive etmeli, umudunu canlı tutmalıdır. Gerildiğinde, acımasız savunma sistemini kurabilir. İç yakıcı sözler sarf etmesi ya da acı gerçekleri sıralaması mümkündür. Tavrını belli ederek uzaklaşması en iyisidir. Okumak, doğada vakit geçirmek ve spor en çok rahatlatan ilaçlarından sayılabilir.

Kova (21 Ocak – 19 Şubat) Vata (Hava-Ether)
Üzüntülerini maskelemekte başarılıdırlar. Bu anlarda kendilerini yalıtarak, sessizleşirler. Düşünceleriyle yalnız bırakılmayı tercih etmeleri olumlu olur. Sinirlendirildiğinde kayıtsızlaşması doğal huyudur, ara verip, uzağa kaçmalıdır, bir süre sonra kendisini savunmak onu rahatlatacaktır. Zıt tepkime ve zıt yanıtları bulunur, sabit fikirleri ve inadı nedeni ile yıpranabilir, yıpratabilir. İleri gidip tehditkar tavırlar almaktan vazgeçmesi önemlidir. Sıradan görünmekten, baskıdan, özgürlüğüne çeşitli müdahelelerden hoşlanmaz, alışveriş, meditatif uygulamalar, hafif sporlar rahatlatıcıdır.

Balık (20 Şubat – 20 Mart) Kapha (Toprak-Su)
Kederli zamanlarda geçmişi tekrar gözden geçirerek, kötü anıları zihninde tutmaya eğilimlidir. Böylece biraz kötümser, biraz melankolik olur, ama çabuk güç toplar. Bilgeliğe katılmayı seven, merhametli balık, yaşadıkları her şeyi anlamalarına yardımcı olacak olgun ve güvendiği kişilerle konuşmalı, böylece sinirlendirilince kontrol edemediği tepkilerini düzeltmeye yönelmelidir. Sinirlendiğinde ani kızabilir, mücadele etmeye zorlanmadıkça ortamdan hemen uzaklaşıp, suskunlaşmayı, hayal gücünün ağırlığı ile kalmayı, içine kapanmayı seçer. Yazmak, müzik dinlemek, yemek yemek ve film izlemekle stresi atabilirler.

BURÇLAR DEĞİŞTİ Mİ?
NASA’nın, Dünya’nın yer ekseninin 3 bin yıl öncesine göre kaydığı bilgisini vermesinin ardından, burçların da tarih değiştirdiği iddiaları üzerine, NASA, bu konuda bir açıklama yayınlamıştı: “Astronomi uzaydaki her şeyi kapsayan bir bilimsel çalışmadır. Astronomi ve Astroloji birbirine karıştırılmamalıdır. Astroloji; bilimi kapsamamasına rağmen, eğer kapsasaydı bile, Dünya’nın ekseni değiştiği için burçlar değişirdi” ifadelerine yer vermiştir. Bunun üzerine, kimi çevreler ise, ‘NASA burçların değiştiğine inanıyor’ şeklinde iddiaları yaymıştır.

Ferda Ercan Uyulan
16-02-2018
fferdauyulan@gmail.com

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.