Ana Sayfa > Genel > Başbakan ‘Bedelli’ye Ne Diyecek?

Başbakan ‘Bedelli’ye Ne Diyecek?

CHP milletvekili Akif Hamzaçebi’nin bedelli askerliği tekrar gündeme taşıması üzerine diğer siyasi aktörlerin bu konuda tavrı merak ediliyor.

İlk olarak Hükümet kanadından askerliğini bedelli olarak yapan Hüseyin Çelik CNNTÜRK’te “Neler Oluyor?” programında Yemen Türküsünü hatırlatarak, “şehit annesi 15 bin dolar para verseydim oğlum şehit olmazdı diyor. Bunu biz desteklemiyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Samanyolu Haber Televizyonunda “1 defaya mahsus olarak bedelli askeri kanun tasarısını vereceğiz. Askerlik süresini 9 aya indireceğiz, aşamalı olarak 6 aya indireceğiz. Daha profesyonel ordu olacak. Çocuklarımız okurken askerlik yapabilecek. Mezun olduklarında işleri hazır olacak. Arzu edenlere 18 yaşında askerliğini yaptıracağız. Gitsin gelsin askere.” dedi ve bu hafta içinde tekliflerini vereceklerini beyan etti.

2002 genel seçimleri öncesi bedelli askerlik AK Parti’nin vaatleri içerisindeydi. Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, 2003 yılındaki bir röportajında, “Bedelli askerlik bizim seçim beyannamemizde var, bu bizim halkımıza verdiğimiz bir sözümüzdür. En geç sonbaharda bu konunun meclise geleceğini düşünüyorum” demişti.

Referandum öncesi ise anayasa değişikliğinden sonra gündeme gelebileceğini işaret ederek “Bedelli Askerlik” konusunda Mehmet Barlas’ın programında yeşil ışık yakan Tayyip Erdoğan’ın tavrı merak ediliyor.

Kısacası genel seçimler öncesinde AK Parti’yi ve Başbakan’ı büyük bir samimiyet testi bekliyor. Biz Başbakan’ın, bedelli askerlik vaadiyle aldıkları oyların gereğini yaparak bu samimiyet testinden alnının akıyla çıkacağını umut ediyoruz.

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.