Ana Sayfa > Genel > Kılıçdaroğlu’nun Askerlik Vaatlerine Babacan ve Arınç’tan Eleştiri

Kılıçdaroğlu’nun Askerlik Vaatlerine Babacan ve Arınç’tan Eleştiri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun askerlik süresini kısaltma ve bedelli askerlik teklifine yönelik sözlerine AK Parti cephesinden yanıtlar gelmeye devam ediyor.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Edirne’de katıldığı ’Türkiye Buluşmaları’ adlı konferansta CHP yönetimini ve Meclis’e götürmeyi planladığı bedelli askerlik teklifini eleştirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaz tatilinde askerlik önerisine de tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Babacan, yaz tatilinde askerlik yapmakla Türkiye’nin güvenlik ihtiyacının karşılanmayacağını söyledi. Babacan, şöyle konuştu: “Dün başka bir proje; yaz tatilinde askerlik. Türkiye’de askerliğin bir kültürü, ciddiyeti vardır. Siz eğer bir devletin savunmasını, bir ülkenin güvenliğine bir yaz tatili hobisi olarak bakıyorsanız. Siz bu ülkenin savunmasını nasıl sağlayacaksınız? Yaz tatilinde askerlik yaptıracakmış, peki kim koruyacak bu memleketi, nasıl yetiştireceksin. Nasıl Osmanlı Dönemi’nden gelen o askerlik kültürümüzü, asker millet olma özelliğimizi nasıl koruyacaksın. Böyle bir şey var mı? Tabii ki askerlik süresi değerlendirilir. Biz bunu zaten yapıyoruz. Yeterli asker sayısı var mı? Bu da hesap kitap işi. Türkiye’nin kaç adet askeri olmalıdır, kaç askere ihtiyacımız vardır. Bu gençler ne kadar ay askerlik görevini yaparsa o miktarda askeri Türkiye’de sağlayabiliriz. Yine hesap kitap yok, yine çarpmayı bölmeyi yanlış yapıyorlar. Zannediyorlar ki yaz tatilinde askerlik yapmakla Türkiye’nin güvenlik ihtiyacı karşılanır.”

Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, CHP’nin, bedelli askerlik ve normal askerlik süresinin kademeli olarak 6 aya indirilmesi vaadini, gündem değiştirmeye yönelik ‘içi boş vaatler’ olarak değerlendirdi.

Samsun’da ‘Türkiye Buluşmaları’ konulu konferansta konuşan Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bedelli askerlik ve normal askerlik konusundaki vaatlerinin de daha önceki vaatleri gibi balondan ibaret olduğunu savundu.
Kılıçdaroğlu’nun, balon vaatlerinin arkasının kesilmediğini hatırlatan Arınç, “Şimdi de yaz tatilinde askerlik modası çıkardı. Biz yaz tatilinde çocuklarımızın bir yerde çalışıp harçlığını kazanmasını, aile bütçesine yardımcı olmalarını isterken, o da kalkıp yaz tatilinde askerlik vaadi ortaya attı. İkide bir ortaya bir balonla çıkıyor. Havayı suyu vaat etmediğine şükretmemiz lazım. Daha önce de balon vaatlerde bulunmuş, bu vaatlerin ekonomik maliyeti 180 katrilyonu buluyordu. Kaynağı nereden bulacaksın? Sorusuna ise ‘benim adım Kemal’ cevabı veriyor. Bu millete doğru projelerle ne yapacaksın onları söyle de bilelim. SSK’yı batırdığın gibi ülkeyi de batıracaksın.” dedi.

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.