Ana Sayfa > Genel > Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 4

Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 4

ilyastorgac

 

1980’li yılların ikinci yarısında Rahmetli Turgut Özal’ın başlattığı turizm yatırımları sonrasında 2012 yılında oluşan rakamlarda Antalya’ya 11 milyon turist geldiği tespit edilmiştir. Her bir turistin de ortalama 1000 dolar para harcadığı hesaplandığında turizmin döviz getirisi Antalya ve doğusunda 10 milyar dolara dayanırken Batı Antalya’da Muğla iline bağlı Fethiye ilçesi de dâhil bir buçuk milyar dolar girdi oluştuğu gözlemlenmektedir.

Bunu başka bir ifade ile söylersek tahterevallinin iki ucu da aynı hizada durması gerekirken bir ucu yerde bir ucu havada kalarak dengesiz bir görüntü oluşturmaktadır.

2

BİR GÖRÜŞ!

Doğu Antalya’da turizm başladığında hiçbir girişimci buraya gönüllü yatırım yapmadı. Çoğu büyük yatırımcı bu işe dâhil olmamayı uygun gördü ve yatırımlarda yer almadı. Almamakta da haklı idiler. Zira ekonomi verilerine göre yapılacak yatırımların ne bir Pazarı, ne çalıştıracak kalifiye personeli, ne de altyapısı mevcuttu. Rahmetli Özal, biraz hatırla, biraz rüşvetle (orman arazilerini tahsis etmek ve turizm yatırım kredileri vermek) yatırımcıları buraya çekmeye başladı ve başta yol, arıtma, baraj, elektrik hatları, turizm meslek eğitimleri (Lise ve yüksekokul, üniversite) olmak üzere devlet yatırımlarına da hız kazandırdı. Hatta hatırlıyorum da turizm okullarına “çocuğumuz iş bulamaz, elâleme hizmetçi olur!” düşüncesi ile bu okullara çocuklarını göndermekte tereddüt etmişlerdi. Hatta diğer sektörlerden mecburu personel kaydırması yapılırken kalan açıklarda köylerde yaşayan niteliksiz gençler ile kapatılmaya çalışılmıştı.

Bugün gelinen noktada turizmi bilen sermayesi çok olan zincir otel sahipleri, okulundan yetişmiş personel, altyapısı oluşmuş bakir beldeler ve en önemlisi kaliteli ve nitelikli turizm yapmayı hedefleyen bilinçli bir yatırımcı kitlesi ve kararlı ve güçlü bir otorite bulunmakta. Onun içindir ki çok yakın bir zamanda 3 milyar dolar gibi bir yatırım ile 15 milyar dolar gelir elde etmek hiç de hayal olmayacaktır.

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

 

3

1

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.