Ana Sayfa > Dış Politika > Murat Dereli: Yeni Osmanlıcılık Küçük Hedeftir

Murat Dereli: Yeni Osmanlıcılık Küçük Hedeftir

Balkon Tv internet sitesinde haftalık yazılar kaleme alan Murat Dereli “Yeni Osmanlıcılık” üzerine yazdı. Murat Dereli yazısında “Yeni Osmanlıcılık” fikrini küçük hedef olarak niteliyor. Dereli’nin “Yeni Osmanlı”yı niçin küçük hedef olarak nitelediğini açıkladığı “Yeni Osmanlıcılık: Küçük Hadef” başlıklı yazısını dikkatlerinize sunuyoruz.  

Yeni Osmanlıcılık: Küçük Hedef

Yeni Osmanlıcılık kavramı, işiten bir kısım kişileri erkenden ihtiyarlatıyor.

Kanları beyinlerine çıkıyor.

Yürekleri (veya onun yerinde olan her ne ise) daha hızlı çarpıyor.

Çünkü büyük bir Türkiye’yi istemiyorlar.

Bazısı korkusundan ve “ufku” yetmediğinden, bazı da misyonu, hayat amacı büyük Türkiye’yi engellemek olduğundan. İktidarlarını kaybetmek ve/veya ağababalarının talimatlarını yerine getirememiş olmaktan büyük korku duyuyorlar.

Ancak Türkiye’nin bir şekilde büyüdüğünü ve mecburen daha da büyüyeceğini görüp, mümkün olduğunca geciktirmek adına ellerinden geleni yapmayı da ihmal etmiyorlar.

Yeni Osmanlıcılık kavramından hazzetmemeleri bundan…

***

Ben de Yeni Osmanlıcılık kavramının günümüz koşullarına uygun olmadığı kanaatindeyim. Ama yukarıda zikredilenlerden farklı bir dayanağım var: Ben daha büyüğüne talibim…

***

Size gelecekte gördüğüm Türkiye’yi anlatacağım. Ondan sonra Yeni Osmanlıcılık fikrinin bu zeminde nereye oturacağına siz karar verin. Birkaç yıl önce yakınlarımla da paylaştığım bu tahayyül, onları epey güldürmüştü. Bakalım sizde nasıl bir tesir meydana getirecek?

***

Türkiye’nin çok kısa bir zamanda (o günler 20 yıl içinde demiştim ama artık bu vaktin daha daraldığını düşünüyorum) Suriye, Lübnan ve Ürdün’le birleşeceği kanaatindeyim. Şimdilerde vizelerin kaldırılması bence ilk adım oldu. Artık ortak ekonomik bölge oluşturulması ve “şengen”vari bir bölgeye dönüşüm konuşuluyor yüksek sesle. İlla siyasi bir birliktelik şart olmasa da dünyanın şartlarının bunu da dayatacağı fikrini taşıyorum.

“Olmazsa olmaz”lardan saydığım bir başka unsur, ülkemizin Irak’ın kuzeyiyle de “tam bütünlük” sağlayacağı… Bana göre Türkiye, (PKK’nın bitirilmesi sağlandığında) bağımsız bir Kürdistan’la önce vizeleri, sonra da sınırları kaldıracak.

Nahçıvan’ın da Türkiye’yle bütünleşme kararı alacağı günleri uzak olmayacak.

Bir şekilde böyle bir Türkiye’nin oluşturacağı ekonomik ve siyasi güçle yan yana olmak isteyecek olan Irak’ın Şii bölgesi, İran’dan özerkleştirilecek Azeri bölgesi, Gürcistan, Ermenistan’ın ilk etapta ekonomik ortaklık içinde yeralacağı da bu düşüncenin unsurlarından.

Yine Yunanistan ve Bulgaristan ile Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya ve Kosova’dan AB içinde yeralanların uygun şartlarla bu ekonomik birliğin parçaları olmasını bekliyorum.

O zamana kadar daha da bağımsızlaşacak olan Türk Cumhuriyetleri de Türkiye’nin cazibesi içinde olacak.

Buna (sadece kuzey ülkeleri değil) bütün Afrika ülkeleri ile çok ciddi ekonomik programlar yürütüşümüzü, Güney Amerika’ya açılışımızı,  Avrupa ile hemen her alanda rekabet edecek hamleler yapışımızı eklerseniz Yeni Osmanlıcılığın Türkiye’nin önünde kuvvetli bir seçenek oluşturamayacağını göreceksiniz.

Eğitim düzeyi, ekonomik durumu iyileşmekte olan ve özgüveni her geçen gün artan 75 milyonluk nüfusumuz devasa bir güç. Avrupa’da 6-7 milyon vatandaşımız artık sadece sıradan işleri yapan “gurbetçi” değiller. Balkanlardan Çin’in içlerine kadar yüzmilyonlarca soydaşımız göz alıcı bir Atayurt’ta yaşıyor.

Türk okulları dünyayı sarmış durumda. Müteşebbislerimiz dünyanın altını üstüne getirmekte. Ekonomimiz büyümekte, siyasi gücümüz belirginleşmekte.

Siz de gülüyor musunuz şu anda, meraktayım…

Rüya mı? Bilmiyorum…

Hayal mi? Her şey hayalle başlar…

Ama kesinlikle şaka veya senaryo değil…

Bana aynı anda hem Asya, hem Afrika, hem Avrupa, hem Türk Cumhuriyetleri, hem ABD, hem Güney Amerika ile ekonomik ve (coğrafi anlamda yakın olanlarıyla) siyasi birliktelikler kurabilecek bir başka ülke gösterebilir misiniz?

Yaşarsak göreceğiz: Küresel şartlar ve “yerli idare”yle büyüyen Türkiye’nin yerine gelmeye başlayan bilinci bunları bir bir gösterecek…

Dünyayı adalet-ciddiyet-tevazu-merhamet dörtlüsüyle yöneten atalarımızın oluştuğu bu mirasa, şimdilerde sahip çıkarak yeniden yeryüzü gücü olarak canlandırmaya çalışanların ellerini öpüyorum…

***

Umarım, Yeni Osmanlıcılık fikrinin neden küçük bir hedef olduğunu düşündüğümü anlatabilmişimdir…

HLotus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.