Ana Sayfa > Genel > Beymelek’te Taş Evlere Rağbet: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 17

Beymelek’te Taş Evlere Rağbet: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 17

ilyastorgacDoğu Antalya’dan farklı, kaliteli ve nitelikli turizm yapmak için de otantik ve orijinal dokuyu yaşatmak ve geliştirmek gerekiyor. İnsan yapısı gereği bildiği, tanıdığı nesneleri görmek için meraklanmaz. Bilmediği, sahip olmadığı şeyleri öğrenmeye merak eder. İşte bu nedenledir ki Batı Antalya yapılanırken karakteri, otantiği, orijinalitesi ve özelliğini de birlikte taşımalıdır. Bunu başardığı takdirde ki başarmalıdır da bölgeye turist akınına uğrayacaktır.

Bu manada Kültür ve Turizm Eski Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın da telkin ve teşvikleri ile Beymelek Belediyesi tarafından taş evlerin yeniden imarı, yeni yapılacak evlerin taş karakterde yapılması şartıyla ruhsat verilmesi gibi radikal kararları bu oluşumun çekirdeğini oluşturmaktadır.

Kısa vadeli yüksek rant peşinde koşmaktan vazgeçip uzun vadeli ama bölgeye has kimlikli binalar inşa ederek turizm geliri elde etmeyi hedeflemeliyiz.

Bu işlem ise belli ve tek bir merkezden planlanarak şehir mastır imar planı çıkartmalı ve uygulamalar bu mastır plan üzerinden yapılmalıdır.

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

tasev

 

HLotus

2 thoughts on “Beymelek’te Taş Evlere Rağbet: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 17

  1. Sayın Yazarımıza, konuyu ortaya çıkaran yazıları için teşekkür ederiz.Beymelek taş evler,Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı(%80) ve Beymelek Belediyesinin(%20)hibe desteği ile onarılıp,alternatif turizm kapsamında KONAKLAMA’ya açılmıştır.Sn Bakanımız Ertuğrul Günay gerçekten bu projeye her konuda destek vererek öncülük etmiştir.Osman Güngör Beymelek Belediye Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.