Ana Sayfa > Genel > Emin Erdem Meydanını Düzenleyelim!: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 35

Emin Erdem Meydanını Düzenleyelim!: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 35

ilyastorgac

Kaş’ın Merkezinde Emin Erdem Meydanı vardır bilmem bilir misiniz? Eskilerin “top sahası” veya “odun deposu” olarak hatırladıkları. Nasıl unutsunlardı ki? İkinci dünya savaşının sıcak zamanlarında İngiliz Harita gemisi personeli ile oynadıkları o kıran kırana geçen maç… Ahh mazi ah! Kimler top koşturmadı ki o toprak zeminde… Neyse o konuya başka bir zamanda döneriz. Biz gelelim işte o top sahasının bugünkü durumuna: Emin Erdem Meydanı’na…

Turistik yerlerde cazibe merkezleri olur… Gece hayatının yaşanıldığı, yenilip içildiği, eğlenilen yerler… Buralar marka yerlerdir. İstanbul’da Kumkapı, İstiklal Caddesi, Ankara’da Sakarya caddesi gibi yerler bunlara en belirgin örneklerdir.

Kaş’ta ise böyle bir merkez yoktur maalesef. Yer bulabilen işletmeci bulduğu yere açıyor mekânını… Konu komşu gözetmeden… O yaptığı yatırımın geri dönüşüne bakıyor doğal olarak… Ama bu şehrin sorumluları, yöneticilerinin yapması gerekenler yok mudur?

eminerdem2

Fethiye’ye gitti iseniz oradaki Halk Pazarını mutlaka bilirsiniz. Bizim Emin Erdem Meydanı kadar bir alan. Etrafında mesken yok gibi. Gündüz alışverişlerini yapanlar akşam evlerine gidiyor. Esnaf ta kepenk kapatıyor. Yok! İşte öyle değil… Arzu eden evine gidiyor ama esnaf kepenk kapatmıyor… İki ana bölüme ayrılan dükkânların bir bölümü sebze- meyve gurubuna ayrılmış. Diğer bölümü ise et ve deniz ürünlerine… Gayet makul bir gerekçeyle: Koku ve muhafaza etme. Binaların dış çevresine ise gelen insanların arabaların park etmeleri için otopark olarak ayrılmış.

Misafirleriniz geldiğinde veya siz aileniz ile birlikte deniz ürünleri yemek istediğinizde işte o İstanbul’daki Kumkapı misali gidiyorsunuz bu mekâna, tezgâh üzerinde seçtiğiniz günlük taze ürünleri arzu ettiğiniz lokantaya verip masanıza oturuyorsunuz. “Yok, ben anlamam!” Diyorsanız mekânına gittiğiniz işletmeci sizin için seçme işlemini yapıyor ve hazırlayıp size servis ediyor. Burada hazır ve nazır olan canlı müzik ekipleri keman, ud, davul ile yerel kıyafetler işliğinde sizlerin isteklerinizi anında ve canlı olarak icra ediveriyorlar. Başlı başına bir sektör oluşmuş…

Ne dediğimi anladınız değil mi? Gözlerinizdeki ışıltıdan belli… Yeni bir düzenleme ile burası elden geçirilmeli, dükkânlarda düzenleme yapılarak yiyecek ve içecek sektörü burada konuşlandırılmalı, diğer dükkânlara ayrı mekânlar tahsis edilmelidir. İşte bundan sonra Emin Erdem Meydanı yüzde 80 kapasite ile çalışacak, gece hayatının dağınıklığı, gürültüsü, çöpü kontrol altına alınacaktır. Ekonomik anlamda da girdiler artacağından Kaş Turizmi hak ettiği marka değere daha çabuk kavuşacaktır.

FAYDALARI:

1 – Emin Erdem Meydanı’nda çalışma saatleri sabah 08.00 – 04.00 olacaktır. Dolayısıyla saat 18.00’den sonra yaşanılan durgunluk yerini ticarete bırakacaktır.

2 – Gürültü kirliliği kontrol altına alınacaktır. En azından meskenler ile dip dibe bar işletilmeyecektir.

3 – Gece hayatı sektörü bir araya toplandığı için üretilen çöpün toplanması ve hizmet götürülmesi kolaylaşacaktır.

4 – Araçlar için hem zemin katta hem de binaların çepeçevre saran bir otopark ta olacağından trafik sıkışıklığı ve görüntü kirliliği azalacaktır.

Sizce de güzel olmaz mı?

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

eminerdem1

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.