Ana Sayfa > Genel > Taş Evler Yapalım!: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 36

Taş Evler Yapalım!: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 36

ilyastorgacMalumunuz üzere Kaş Akdeniz’in en uç şehridir. Tabiatıyla da iklimiyle, coğrafyasıyla, yemekleriyle Akdeniz özelliklerini taşır. Bu özelliklerden vazgeçilmez olanlardan bir tanesi de mimaridir. Andifli’yi yanlış olarak “TAŞLIK YER” olarak yıllardır kullanmaları hakikaten taşlık yer oluşundan mıdır, bilinmez. Ama Andifli Rumca kökenli olup “Karşı yaka” demektir. Bu bilgiyi de antrparantez verdikten sonra gelelim mimari karakterimize.

Taşın ömrü mutlaka diğer yapay ürünlerden daha uzun ömürlüdür. Bunun en bariz örneğini iki bin yıl önce Likya Uygarlığı tarafından yapılan ve günümüze kadar ulaşan mimari taş örneklerini Kaş’ımızda bolca görmek mümkün.

İşte bu nedenledir ki kendi mimari kimliğini taşıyan taş yapılar yapmamız gerekir diye düşünüyorum. Bunun bir faydası da yazın 40 derecelerin üzerinde sıcaklık yaşayan Kaş ilçesinde taş ile yapılacak binalarda artı bir de yalıtım yapıldı mı her yaz ve kış soğutma ve ısıtma için harcanacak enerji giderlerinden de tasarruf edilecektir.

tasev1

Bu tasarrufu şimdilik 200 bin hane ile çarparsanız elde edeceğiniz karı varın siz hesap edin. Unutmayın; hiçbir kaynak sınırsız değildir. Zaten “Ekonomi”nin tarifi de bu değil mi? “Ekonomi, sınırsız ve sonsuz insan ihtiyaçlarının, sınırlı ve kıt kaynaklarla en iyi şekilde nasıl giderilebileceğini inceleyen bir bilim dalıdır.”

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

tasev2

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.