Ana Sayfa > Genel > Finike-Demre Duble Yolu Dağdan: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 12

Finike-Demre Duble Yolu Dağdan: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 12

ilyastorgacKumluca ve Finike’ye bu yatırımları yaptıktan sonra hemen yanı başında yüzlerce yıllık bir değer daha ele alınmayı bekleye durmakta olduğu görülecektir ki buranın ismi “DEMRE”dir.  Finike –Demre Arası kuşbakışı 7–8 km. dir. Ancak mevcut sahil yolundan gidecek olursanız sizi yılan gibi kıvrılan 106 sert dönemeç, mide bulantıları ve 40 dakikalık “Çin işkencesini” aratmayacak bir yolculuk bekliyor olacaktır.

duble1 İşte bu yolu çekmemenin iki yolu olacaktır: Deniz ve Kara. Denizi anladık da kara nasıl olacak? Şöyle izah edeyim: Affedersiniz, eşeklerin gittiği yolu takip edeceğiz. 60–70 yıl öncesinden köylülerin ki o zaman Demre Eynial ismini taşıyan bir köydür, eşekleri ile yokuş çıkarak 906 metre rakımlı Belos yaylasına varacaksınız ve düz bir yoldan 3-4 km yürüdükten sonra Finike’ye inivereceksiniz.  İşte bu tarihi güzergah bugünün teknolojisi ile buluşarak Finike havaalanına inen turistleri 106 viraj dolaştırmadan tüp geçit viyadük ve tüneller inşa edilerek 15 dakikada Demre’ye ulaştıracaktır.

duble2 DEMRE,  turizmin 12 aya yayılmasında ve turizmin çeşitlendirilmesinde en geniş kitlelere hitap eden cazibe merkezleri ile ayrıca anlatılması gereken bir yer.

Belos’tan kuzeydoğudan aşağı doğru inilerek Dinek Tepe’ye ulaşmak mümkündür. Dinek Tepe’de mezar, hamam ve gözetleme kulesi kalıntıları var. Gelidonya feneri ve Kekova’ya kadar her tarafı görmek mümkün. ( Belos – Belen 1 Saat )

Belen’den sola dönülerek orman yolundan aşağı doğru devam ediliyor. Büyük, açık bir düzlükten geçilerek birkaç tane mezar kalıntısının olduğu sırta geliniyor. ( Belen – Sırt (Antik Mezarlar) 1 Saat 30 Dakika )

Sırttan geçilerek aşağı doğru inen yola devam ediliyor. ( Sırt (Antik Mezar) – Finike 1 Saat 30 Dakika )

http://www.beymelek.bel.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=237&Itemid=187

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.