Ana Sayfa > Genel > Finike’de TOKİ: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 11

Finike’de TOKİ: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 11

ilyastorgacYolları yaptık, havaalanını inşa ettik! Pekiyi gelen insanlar nerede konaklayacak? Bu manada konaklama tesislerinin yanında kısa sürede büyük sermaye toplayacak konut işi de olmazsa olmazlardan. Ancak bu konutlar çok katlı olarak inşa edilmek yerine 1-2 katlı havuzlu villalar şeklinde ve tarım arazilerinin dışında inşa edilmesi daha uygun olacaktır. Zaten edindiğimiz duyumlara göre de Finike ilçesinin Demre çıkışında Finike 2000 Oteli’nden başlayarak içine Mezitli Yarımadasını da alan yaklaşık 2000 dekar arazinin bu amaçla TOKİ’ye tahsis edildiğidir.

 

5 MİLYAR DOLARLIK KAYALIKLAR

Burası gayet taşlık, ekilip biçilmeyen ancak denize de o derece yakın olan girintili çıkıntılı arazidir. Tamamen devlete ait olan arazi üzerine yapılacak olan havuzlu ve bahçeli nitelikli binalar 250–300 bin gibi fiyatlarla Ruslara satıldığında ilk etapta yapılacak 5000 bin konuttan 1 milyar 250 milyon lira gelir elde etmek hiçten bile değildir.

Mezitli Yarımadası’na çok özel ve elit konsepte yapılacak binalar ile de bu rakam 3-5 kat daha yukarılara çekilme ihtimali de mümkündür.

tokiTOKİ’ye konut projesi için tahsis edilen 2 bin dekarlık taşlık arazinin ekonomi literatüründe “Kısa Vade” olarak tanımlanan 3–5 sene içinde 5 MİLYAR DOLAR getirmesi fevkalade bir olgu olarak önümüzde durmaktadır.

Gözlerinizi kapatıp lütfen hayal ediniz! Turist uçağından iniyor ve 5 dakika sonra Akdeniz’in mavi sularına bakan havuzlu villasının içinde…

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

HLotus

One thought on “Finike’de TOKİ: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 11

  1. Bahsi geçen bölge sadece kayalık bir alan olmayıp, üzerinde karasal biyoçeşitlilik açısından son derece önemli maki bitki örtüsüne sahip bir alandır. Ayrıca kıyı bölgesi olması nedeniyle de hassas denizel ekosistem herhangibir plansız yapılaşmadan son derece kolay etkilenebilir. Bahsettiğiniz kendini 5 dk sonra denizde bulacak olan şanslı 10.000 turistin katı atık sorunu, altyapı durumu ve arıtma tesisleri düşünülmüş müdür?. Yoksa güzelim koylar aynen Silifke kıyı bandı veya Kuşadası’nda görüldüğü gibi binlerce yapıyla doldurulup daha sonra çürümeye mi bırakılacaktır? Şehircilik veya turizm planlaması sadece matematiksel işlemlerle bir günde ve ekonomik kaygılar göz önünde bulundurularak yapılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.