Ana Sayfa > Genel > Gömbe-Sütleğen-Bezirgân Yolu Yapılsın: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 78/1

Gömbe-Sütleğen-Bezirgân Yolu Yapılsın: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 78/1

ilyastorgacGelelim Gömbe’ye… Gömbe asırlardan beri Kaş’ın yaylası… Elmalı’ya çok daha yakın olması, ulaşımın kolay olmasına rağmen Gömbe dengeler gözetilerek Kaş’ın yaylası olma özelliğini ulaşım zorluğu’na rağmen sürdürmüştür.

Zaman zaman Kaş – Gömbe Yolu’nun yapılması gündeme gelmiş ve en büyük kanayan yara olarak günümüze kadar taşınmıştır. Ben Gömbe’ye Kasaba ve Bezirgân-Sütleğen üzerinden iki ayrı hattan gittim. Şahsi fikrim Gömbe yolunun Bezirgân – Sütleğen hattı üzerinden yapılması… İşte bunun nedenleri:

bezirgan41 – Maliyet açısından bakıldığında Sütleğen – Belmuar arası ve Belmuar – İkizce- Bezirgân arası çok düşük maliyet ile yol yapılacak bir hatlardır. Sadece Belmuar mevkiinde yolu kesintiye uğratmayacak bir çözüm geliştirilmeli. Buraya bir tünel yapılarak mı geçmeli yoksa varyantı daha da düzenleyerek mi yol yapılmalı konusu…  Ben kalıcı ve köklü çözüm olan TÜNEL yapılması taraftarıyım. Çünkü buraya yapılacak tünel yolun akış hızını kesmeyecek, olağanüstü durumlarda da burası sığınak olarak kullanılabilecektir.  Buraya tünel yapılmasının maliyeti de oldukça düşük seviyede kalacaktır.

2 – Mevcut yol yeterince geniş değil! Yolu genişletmek için de kamusallaştırma ve istimlâk gibi işlemler çok cüzi kalacaktır. Çünkü yol kenarlarını büyük oranda orman ve hazine gibi kamuya ait araziler.  Yapılacak bir protokol ile bu iş kâğıt üzerinde hallolacaktır.

3 – Yapılacak yolun getirisini düşünerek burada arazisi olan vatandaşlarımızın da ileriyi görerek istimlâk bedelleri konusunda “zorluk” çıkarmamalarını salık veririm. Duble yol kenarında arazi sahibi olmak her zaman avantajlıdır. Satmaya katlığında üzerine en az yüzde iki yüz koyar.

4 – Hali hazırdaki yolun genişletmesinin maliyeti de sanırım Kasaba üzerinden yapılavcak yolun yanında “devede kulak” kalacaktır.

Devamı var: Kaş – Kasaba – Gömbe Yolu…

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

bezirgan bezirgan2 bezirgan3

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.