Ana Sayfa > Genel > “İki Farklı Kültür” Aynı Mekânda: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 77

“İki Farklı Kültür” Aynı Mekânda: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 77

ilyastorgacBu yazımda bir vefa borcumu da ödemiş olacağım. Salim Cengiz Ağabeyimin yazmamı özellikle istediği önemli ve güzel bir tespitini sizlerle paylaşmak istiyorum: İki Bin Yıllık Birliktelik: Mezarlıklar.

Likya döneminin Antiphellos kentinin kuzey mezarlığı bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin Kaş İlçe Belediyesi’nin “Yüzbaşı Hasan Fehmi Sokullu” isimli şehir mezarlığıdır. İki farklı inanç, iki farklı kültür aynı mekânda toprak altında buluşmuştur.

Evet, bu tespit çok doğru ve yerindedir. Ancak bunu nasıl turizme adapte edeceğiz?

Müslüman mezarlarının taşlarını göstereceğiz ama Likya mezarlarını nasıl göstereceğiz? Mezarların birkaçı hariç hepsi toprak altında…

İşe en azından şuaradan başlayabiliriz: Cuma pazarı girişindeki numune kalan Likya mezarının yanına tanıtıcı bir tabela hazırlayıp bu fikri paylaşabiliriz. En azından bu fikri biliyoruz, farkındayız imajı verilir. Gelen tepkilere göre de gelecekte yapılacak olanlar belirlenir ve planlara dâhil edilir.

Teşekkürler Salim Cengiz Ağabey.

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

mezar mezar2

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.