Ana Sayfa > Genel > Gözü Kara Bir Kadın Halk Kahramanı: Judith

Gözü Kara Bir Kadın Halk Kahramanı: Judith

Judith Eski Ahit’te adı geçen bir kadındır.

Asur Kralı Nebukadnezar’ın ordusunun kumandanı Holofernes, Kral’a itaatsiz olan asilere işkenceler yaptırır, onların çektiği acıyı gururla izler. Bu asiler arasında kavim olarak yalnızca İsrailoğulları bu zulme boyun eğmez.

Holofernes durum böyle olunca öfkeye kapılır ve bu öfke ona hareket gücü verir. Ordusunu toplar ve kenti kuşatmaya gider.

Halkın dışarı ile iletişimi olmadığı için gâfil avlanır ve halk, ölecek hâle gelir. Öyle ki kentteki insanlarda teslim olma düşüncesi meydana gelir ve çıkış yolu sadece buymuş gibi görünmektedir. Devreye kahraman Judith girer ve halkını kurtarmak için bir plan yapar. Bir sabah evinde kalan son suyuyla banyosunu yapar, süslenir, kokular sürünerek kentten kaçar. Amacı,  generale sığınmış gibi yapıp onu canına kastetmektir.

Judith’in güzelliğine hayran olan general, onlara sığınmasının dördüncü gününde onu çadırına çağırır. Holofernes ile tek kalan Judith için beklediği bu an artık gelmiştir: Holofernes’in palası ile komutanın kafasını kesen Judith, bu sorunu çözmüş olarak düşmanın kafası ile şehrine geri döner.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.