Ana Sayfa > Genel > Hamidiye ve Rauf Orbay’ı da Analım: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 86

Hamidiye ve Rauf Orbay’ı da Analım: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 86

ilyastorgacKaş, yoksulluğu iliklerine kadar yaşarken aynı zamanda zamanın İtilaf Devletleri tarafından da adeta sahilleri işgal edilmiş ve köyleri de haraca bağlanmıştır. Eli silah tutanlar en son Çanakkale’ye gitmişler; dönmemişler… Köyde erkek diye köy imamı, varsa öğretmeni, sakatı, çocukları kalmış, yük yine asırlardır aynı omuzlara yüklendiği gibi kadınlar tarafından sırtlanmıştır.

İşte sahillerimizin İtilaf Devletlerinin son derece modern, donanımlı zırhlıları tarafından kontrol altına alınırken onlara karşı cesurca mücadele eden Rauf Orbay komutasındaki Hamidiye Zırhlısı ile köşe kapmaca oynuyorlardı. Bölgeyi iyi bile Rauf Orbay, vur kaçlarla düşman zırhlılarına zayiat verirken onlardan gelecek zarara karşılık olarak da Üçağız’daki koylara saklanıyordu.

hamidiyeHamidiye Koyu olarak isimlendirilen bu koy, Demre Kaymakamlığı ve Demre Belediyesi tarafından şanlı ay yıldızlı bayrak dikilerek işaretlenmiş; yanı başına da Hamidiye Zırhlısı’nın resmini taşıyan tanıtıcı bir tabela konulmuştur. Dünyaca ünlü Kekova Batık Şehrini görmeye gelen tekneler mutlaka bu koya uğrarlar; bu denizci kahramanımıza imrenerek ve gurur duyarak selam dururlar: tarihe ve kahramanımıza saygı babından yavaşça sancağını yarıya kadar indirilerek (mezestre edilmesi) ve tekrar yerine toka edilerek yapılır…

 

HAMİDİYE YAT TURU DÜZENLENMELİ!

25–26 Şubat tarihlerinde Batı Antalya’da ekmek yiyen tekneler olarak Finike – Demre – Kaş – Kalkan ve hatta Fethiye belki daha da ileri giderek İstanbul’dan başlayarak Ege’yi içine alan ve Demre – Üçağız da biten veya devam eden “Hamidiye Yat Turu” düzenlemez mi? O tarihlerde de deniz ayrı bir güzel, baharın ilk sinyallerini veren kıyılar farklı bir gizemlidir…

 

DENİZCİLİKTE ÖNEMLİ BİR GÖRGÜ KURALI:

Denizcilikte saygı gereği olarak savaş gemilerinin mutlaka selamlanması gerekir. Selamlamada hiçbir şekilde düdük, klakson, siren ve benzeri sesli ikaz araçları kullanılmaz ve el-kol hareketleriyle veya şapka ve benzeri şeyler sallanarak tekneler selamlanmaz.

http://www.taussmarine.com/seyirdefteri/index.php/denizde-nezaket-kurallari/

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

hamidiye1 hamidiye2 hamidiye3

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.