Ana Sayfa > Genel > Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 22

Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 22

ilyastorgacKAŞ’TA İFTAR ÇADIRLARI KURULSUN!

Geçen gece yatarken aklıma şöyle bir fikir geldi. Her sene Ramazan ayı fakirlerin, evi olmayanların boynu daha bükük geçiyor. Bu Ramazan ayında boyunlar bükük kalmasın diye şöyle bir uygulama olur mu diye düşündüm:

“Kaş’ta hayır seven, hayır yapan pek çok insan var. Ancak bunlar koordineli bir biçimde yapılmadığı için faydaları da daha kısıtlı oluyor. Ben düşündüm ki bunları planlayarak tek bir elden yapalım. Hem yapılan hayırlar yerini bulur, hem de işgücü ve maliyet en aza indirilmiş olur, hem de faydası en çok olur.

Şimdi ben biliyorum ki pek çok hayırsever hayır yapıyor. Kaş’ta birçok evsiz, kimsesiz insan bu isim vermeyen hayırseverler sayesinde hayatlarını sürdürüyor. Ama kötü örnek olmaz! Lafı var ya ben o sözü çok severim. İyiler, güzellikler örnek alınır hep! Ben büyüklerimden öyle gördüm. Onun için güzel şeyler yapalım ki herkes onu örnek alsın; iyilikler güzellikler çoğalsın! Ben öyle düşünüyorum, öyle olsun istiyorum…

kas1Bunun için Ramazan ayında Emin Erdem Meydanı’na Ramazan Çadırı kurulsun! Her gün iftar yemeği verilsin. Gücüne göre ister bir kişi, isterse birkaç kişi yemek bedelini üstlensin. Bu olmayacak bir şey değil! Her yerde yapılıyor, niye Kaş’ta yapılmasın ki?

BİR İFTAR 5 TL.

Ben bir hesap yaptım: Çorbası, yemeği, salatası ve tatlısı ekmeği ve suyuyla birlikte 5 TL.yi buluyor. Antalya’da birçok yerde 4 çeşit yemek 5 TL diye reklâm yapıyorlar. Düşünün bir, adam bunu böyle satıyor bir de üzerine kar ediyor. Demek ki maliyeti daha düşük! Ama biz 5 TL den hesap edelim. Her gün 100 kişiye iftar verilse 500 TL eder. Bugün 5 kişi 100 TL verse bir günlük iftar işi hallolur. Kaş’ta hayır yapmak isteyip de yerini bulmaz diye vazgeçen çok insanlar tanıyorum ben. Niye insanlarımızı bu iyilikten, iyilikten gelecek sevaptan mahrum bırakalım. Zaten Kaş mahrumiyete boğazına kadar doymadı mı? Her yerde yapılırken, hayır dualar alınırken bizim Kaş’ımızda niye yapılmasın?

GÖZÜ KAPALI TRİLYONLUK ARSALARI BAĞIŞLADILAR…

Kaş gibi turizm yerinde trilyonluk arsalarını gözü kapalı hayır işlerine veren insanlarımız var. Kaş’a hayır yapmak için sıra bekleyen nice büyüklerimiz var. Ama ya fırsat olmuyor ya da içlerine sinecek bir hayır bulamıyorlar. Ya da reklâm olmasın diye sessizce yapıyorlar. Kaş’ta gözü kapalı aylık bin lira okuyan çocuklara burs veren çok zenginimizin olduğunu da ben biliyorum…

KAŞ MAHRUM KALMASIN!

Sayın büyüklerim, sizden rican bu Ramazan fakir-fukara, garip-gureba, yolda kalmışlar aç kalmasın! Atalarınızın ruhuna verdiğiz sıcacık çorbaları içerlerken sizlere dua etsinler. Türkiye’nin her yanında hayır yarışı yapılırken Kaş’ımız bu sene de mahrum kalmasın!

KİM YAPACAK?  (TABİ Kİ MÜFTÜLÜK!)

İyi güzel de bu işleri kim yapacak? Vallaha onu ben bilmem! Ben bir garip Abdi’yim. Bu devletin kaymakamlığı var, Vakıf’ı var, Müftülüğü var, belediyesi var, sivil toplum kuruluşları var! Dernekleri var, teknecileri var, belediye başkan adayları var, İş adamları var… Herkes kendine yakışanı yapacak? Vatandaş da onları kırmızı kalemle işaretleyecek! Siz ne dersiniz, sizce bu işleri kim yapmalı?  Ama benim düşünceme göre bu işe en uygun olan kurum Müftülük!

KİME NASİP OLACAK?

Kaş’ın tarihinde bir ilke imza atmak bakalım kime nasip olacak?

 

abdiesenABDİ ESEN KİMDİR?

Abdi Esen 25 Ekim 1960 tarihinde Kaş’ta doğmuştur. Mersin’den kalkan’a gelen gemici Abdi’nin oğlu Veli ile Kemer Köyü’nden Cüceler’in Nazmiye’sinin ilk ve tek çocuğudur. İlkokulu Kalkan Mustafa Kocakaya ilkokulu’nda okudu. ) yaşında iken babası vefat edince yetim kaldı. Annesi Bezirgan Köyü’nden İdris Yiğit ile ikinci evliliğini yapınca 14 yaşında Kaş’a geldi. Mehmet Gülseven ile tanıştı. Hocası Abdi’yi Fırıncı Süleyman Topçu’nun yanına yerleştirdi. Askere gidene kadar burada çalıştı.

1980 yılının Temmuz ayında Ankara Etimesgut’a Tankçı- Piyade olarak askerliğe başladı. Acemiliğinden sonra gönüllü olarak Kıbrıs Değirmenlik’e gitti ve askerliğini orada tamamladı.

1987 yılında Meis adası üzerinden Yunanistan’a kaçak yolla gitti. Yakalandı ve Levron’daki mülteci kampında 7,5 ay kaldı. Bu süre içinde Türkiye aleyhine tek bir laf etmedi ve sınır dışı edildi.

Abdi Esen, bekâr olup halen Kaş’ta hayatını sürdürmektedir.

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.