Ana Sayfa > Genel > Hollywood’da Rüzgâr Gibi Esmek: David O. Selznick

Hollywood’da Rüzgâr Gibi Esmek: David O. Selznick

Rüzgâr Gibi Geçti (1939) ve Rebecca‘nın (1940) yapımcılığını üstlenen Amerikalı bir film yapımcısı, senarist ve film stüdyosu yöneticisi: David O. Selznick [1902-1965]. En İyi Film Dalı’nda Akademi Ödülü kazanan yapımcı, Rüzgâr Gibi Geçti uzun ve sorunlu bir yapım konumundayken onu, rekor kıran bir filme dönüştürdü. Bu çalışması ile Hollywood’un -bir yapımcı için en büyük ödül olan- 12. Akademi Ödülleri‘nde Irving Thalberg Ödülü‘nü kazandırdı.

Selznick daha sonra “Yorgun olduğum için film yapmayı 1948’de bıraktım” diye yazacaktı. “O zamanlar yirmi yıldır yapımcılık yapıyordum… Ayrıca sinema sektörünün televizyon ve diğer yeni eğlence türleri nedeniyle korkunç bir darbeye maruz kaldığı çok açıktı ve bunun iyi bir zaman olduğunu düşündüm. Durumu değerlendirmek ve açıkça değişen halkın zevklerini objektif bir şekilde incelemek… Kesinlikle dokuz yıl boyunca üretimden uzak durmaya niyetim yoktu.”

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/David_O._Selznick

https://warnerbros.fandom.com/wiki/David_O._Selznick

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.